Smart głośniki Google, Amazonu, urządzenia Apple oraz niektóre smartfony z Androidem można zhackować przy pomocy.. lasera!

Smart głośniki Google, Amazonu, urządzenia Apple oraz niektóre smartfony z Androidem można zhackować przy pomocy.. lasera!

Myślę, że takiego sposobu na oszukanie głośników z inteligentnymi asystentami nie spodziewał się nikt. Okazuje się, że urządzenia wyposażone w mikrofony MEMS można w bardzo prosty sposób zhackować przy pomocy.. lasera.

Inteligentne sprzęty znaczącym zagrożeniem dla prywatności?

Mikrofony typu MEMS są wykorzystywane w inteligentnych głośnikach z bardzo prostego powodu – pozwalają one na wydawanie poleceń nawet z kilku metrów. Oczywiście nie każdy chce korzystać z inteligentnych głośników wyposażonych w asystentów głosowych, ale osoby, które na co dzień używają tego typu urządzeń muszą liczyć się z bardzo prostą możliwością zhackowania ich. Badacze z University of Michigan oraz University of Electro-Communications of Tokyo odkryli, że wystarczy silny laser i głośnik zostanie oszukany.

Jak to działa? W momencie gdy skierujemy silny laser bezpośrednio w bardzo czułe mikrofony MEMS i będziemy bardzo szybko zmieniać jego intensywność to urządzenie odbierze sygnał jako dźwięk. Co ciekawe efekt tek pozwolił naukowcom na przesłanie polecań nawet z odległości 110 metrów. Problem wydaje się błahy, ale w ten sposób można bezproblemowo otworzyć drzwi, których zamki podpięte są do systemu smarthome, sterować oświetleniem czy nawet zlokalizować Teslę. Problem ten występuje zarówno w głośnikach Google Home czy Amazon Echo oraz także w smartfonach Apple oraz w Google Pixelu 2 czy Samsungu Galaxy S9. Oczywiście laser może oszukiwać także inne głośniki, ale tylko te urządzenia zostały sprawdzone.

Naukowcy zaznaczają, że wykonanie lasera, który precyzyjnie będzie w stanie oszukać dowolnego asystenta głosowego to koszt zaledwie 600 dolarów, a wszystkie części można bez problemu znaleźć na Amazonie. Co zatem powinni zrobić producenci, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości? Naukowcy twierdzą, że najlepszym sposobem jest wykorzystanie wielu połączonych ze sobą mikrofonów i jednocześnie ukrycie ich przed padającym światłem. Tym samym wydanie poleceń za pomocą lasera nie będzie w jakikolwiek sposób możliwe.

Co myślicie o inteligentnych głośnikach i asystentach głosowych? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!