SMS to historia. Nadchodzi ich następca – wiadomości RCS!

android-rcs-720x720
Źródło: digitaltrends.com

Wszystko wskazuje na to, że SMSy stają się przeszłością. Zastąpić je mają wiadomości RCS, które chce wprowadzić amerykańska sieć Verizon już na początku 2019 roku!

Czym jest RCS?

Rich Communication Suite to standard, który od lat promowany jest jako następca wiadomości SMS. Pierwsza wersja RCS powstała już w 2008 roku, a trzy lata później został pokazany światu ulepszony wariant nazwany RSC-e. Rozwiązanie to występuje na rynku pod nazwami RCS, joyn lub Messege+. Dlaczego technologia ta ma na dobre wyprzeć znane i lubiane SMSy, a nawet i komunikatory, które znamy? Rich Communication Suite potrzebuje do działania pakietu internetowego. W jednej wiadomości możemy wysłać pliki multimedialne zajmujące w sumie nawet 100 MB. Dla porównania SMS to 160 znaków, a MMS może zajmować maksymalnie 300 KB. Zalet RCS jest jednak zdecydowanie więcej:

  • możliwość prowadzenia konwersacji tekstowych zarówno grupowych jak i z wybranymi numerami,
  • prowadzenie wideokonferencji lub wideopołączeń za pomocą strumieniowania obrazu bezpośrednio z przedniej lub tylnej kamery smartfona,
  • rozbudowane powiadomienia.

I to wszystko całkowicie za darmo (jeśli posiadamy pakiet danych) oraz bez konieczności pobierania jakichkolwiek dodatkowych aplikacji. Tym samym androidowe Wiadomości miałaby stać się pełnoprawnym komunikatorem internetowym takim jak WhatsApp czy Messenger. Co więcej nie musielibyśmy zakładać nowego konta z dodatkowych serwisach, bo całość opiera się jedynie na numerach telefonów. Już kilka lat temu pojawiały się głosy mówiące, że RCS będzie wspierane w najbliższym czasie przez każdego z operatorów. Jak wiemy tak się nie stało. Dopiero teraz Verizon chce spopularyzować ten standard w celu całkowitego wyparcia SMSów oraz innych komunikatorów. Na początku 2019 roku technologia ta będzie dostępna w Stanach Zjednoczonych i jeśli tam się przyjmie to zostanie rozpowszechniona także w innych krajach.

Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na wprowadzenie RCS na rynek urządzeń mobilnych? Powodem może być wygoda i lenistwo operatorów. SMS są znane światu i są dostępne od lat, a co za tym idzie ich implementacja w nowych urządzeniach nie stanowi jakiegokolwiek problemu. Standard RCS wymagałby dodatkowego nakładu pracy aby móc być wykorzystywany przez użytkowników na całym świecie. Miejmy nadzieję, że Verizon przyczyni się do popularyzacji tej technologii!

Co myślicie o wiadomościach typu RCS? Czy na dobre zastąpią one znane nam SMSy? Czekamy na komentarze!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!