Strona główna Aktualności Sony prezentuje pierwsze smartfony z ekranem 21:9 - Xperia 1, Xperia 10...

Sony prezentuje pierwsze smartfony z ekranem 21:9 – Xperia 1, Xperia 10 oraz Xperia 10 Plus

-

Podczas targów Mobile World Congress 2019 w Barcelonie Sony chciało pokazać, że nie pozostaje w tyle za konkurencją. I patrząc w szczególności na tegorocznego flagowca japońskiego producenta trzeba przyznać, że firmie się to udało!

Sony Xperia 1

Zacznijmy od tego na co czekało najwięcej osób czyli topowy smartfon od Sony. Model oznaczony jako Xperia 1 został wyposażony w spory ekran typu OLED o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości 4K oraz wsparciu HDR. Największą nowością są jednak proporcje wyświetlacza. 21:9 ma sprawić, że oglądanie filmów czy granie w gry będzie przyjemniejsze niż kiedykolwiek dotąd. Takie proporcje ekranu w połączeniu z trybem Cinema Pro CineAlta, skierowanym przede wszystkim do profesjonalistów, mają sprawić, że filmy kręcone smartfonem będą wyglądać jak te, które na co dzień możemy zobaczyć jedynie w kinie. Na pleckach znajdziemy trzy aparaty:

  • główny 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu,
  • obiektyw ultraszerokokątny 12 Mpix,
  • teleobiektyw 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu.

Zdjęcia typu selfie wykonywane będą przy pomocy 8-megapikselowego oczka umiejscowionego nad wyświetlaczem. Za wydajność odpowiada oczywiście najmocniejszy mobilny procesor dostępny na rynku czyli Qualcomm Snapdragon 855. To w połączeniu z 6 GB RAM-u ma sprawić, że żadne wyzwanie stawiane przez użytkownika nie będzie straszne Sony Xperii 1. Na dane zostało przeznaczone 128 GB pamięci wewnętrznej, ale możemy ją także rozbudować za pomocą kart microSD. Całość działa dzięki baterii o pojemności 3300 mAh.

sony mwc 2019 (1)

Sony Xperia 10 i Xperia X10 Plus

Jednak flagowiec to nie jedyna nowość japońskiego producenta zaprezentowana na targach Mobile World Congress 2019 w Barcelonie. Sony postanowiło pokazać światu także dwa średniaki mające podbić serca tych wszystkich, dla których flagowce to zbyt mocne urządzenia. Co ciekawe oba otrzymały ekrany o proporcjach 21:9 oraz rozdzielczości FullHD+. Sony Xperia 10 posiada wyświetlacz o przekątnej 6 cali, a w wersji z „Plus” w nazwie znajdziemy 6,5-calowy wyświetlacz.

sony mwc 2019 (3)

Różnicę odnajdziemy także w specyfikacji. Mniejszy wariant średniaka Sony został wyposażony w Qualcomm Snapdragona 630. Jednostka ta jest wspierana przez 3 GB RAM-u. Na pleckach umiejscowiono dwa aparaty – 13 Mpix oraz 5 Mpix, a całość działa dzięki baterii o pojemności 2870 mAh. Dużo ciekawiej prezentuje się Sony Xperia 10 Plus. Qualcomm Snapdragon 636, 4 GB RAM, podwójny aparat 12 Mpix i 8 Mpix z 2-krotnym zoomem optycznym czy ogniwo o pojemności 3000 mAh mogą sprawić, że naprawdę sporo użytkowników smartfonów zwróci swój wzrok właśnie w stronę tego urządzenia.

sony mwc 2019 (2)

W obu modelach na pliki użytkownika zostało przeznaczone 64 GB pamięci wewnętrznej. Ekrany pokryte są szkłem Gorilla Glass piątej generacji, zdjęcia typu selfie wykonywane są przy pomocy 8-megapikselowego aparatu przedniego, a smartfony trafiają na rynek z Androidem Pie. Zagadką nadal pozostają ceny poszczególnych urządzeń oraz data wprowadzenia ich do sprzedaży. Jedno jest pewne – jest na co czekać!

Co myślicie o Sony Xperii 1? A może Xperia 10 i Xperia 10 Plus bardziej przypadły wam do gustu? Zapraszamy do dyskusji!
Kolejny artykuł znajdziesz poniżej