Specyfikacja PlayStation 5 przestała być dla nas tajemnicą!

PlayStation 5

Jesteśmy świeżo po prezentacji nowej konsoli od Sony. Wydarzenie to jest błyskawiczną odpowiedzią Japończyków na przechwalanie się wszędzie nowym Xboxem przez Microsoft. PlayStation 5 wydaje się być bardzo dopracowaną konsolą w każdym segmencie. Czym chcą nasz przyciągnąć do siebie?

PlayStation 5 to naprawdę bardzo mocna konsola!

Za wydajność tej konsoli odpowiada specjalny, 8-rdzeniowy układ AMD Zen 2, gdzie każdy z rdzeni ma taktowanie na poziomie 3.5 GHz. Układ graficzny został wykonany w niestandardowej architekturze RDNA2. Jego moc to aż 10.28 TFLOPS i wyposażony jest w 36 jednostek wykonawczych z taktowaniem 2.23 GHz. To wszystko jest w towarzystwie 16 GB pamięci operacyjnej GDDR6 o przepustowości 448 GB/s. Zapewnić ma to ogromną wydajność, znajdziemy tu wsparcie dla rozdzielczości 8K, grania w 120 kl/s czy też technologię RayTracing. Warto wspomnieć nieco więcej o taktowaniu procesora. Jest ono zmienne i wzrasta wraz z obciążeniem, by graczom nigdy nie zabrakło mocy. Oczywiście, wszystko jest przemyślane tak, by układ chłodzenia nigdy nie zawiódł i nie dochodziło do utraty płynności wyświetlanego obrazu.

PlayStation 5 AMD ZEN 2

Sony postanowiło posłuchać się deweloperów gier na temat tego, co chcieliby oni ujrzeć w nowej generacji konsol. W ten sposób chcą usprawnić ich pracę. Przede wszystkim, wprowadzono dysk SSD o pojemności 825 GB i przepustowości aż 5.5 GB/s (dla skompresowanych plików wartość ta waha się pomiędzy 8 a 9 GB/s). Dzięki temu znacznie przyspieszony zostanie odczyt i zapis gier, plik o wielkości 2 GB zostanie wczytany w zaledwie 0.27 sekundy! To pozwoli na chociażby błyskawiczne wczytywanie ogromnych lokacji w grach. Nad jego pracą czuwa specjalny kontroler pamięci flash, Sony chce wycisnąć 100% możliwości tej konsoli, by zapewnić graczom najlepszą wydajność. Nie należy jednak bać się tej pojemności, producent zastosował nową metodę kompresji, Kraken, która pozwala zaoszczędzić nawet 10% więcej miejsca. Istnieje także możliwość rozszerzenia tej pamięci poprzez dołożenie dysku SSD NVMe, ale jest też wsparcie dla zewnętrznych dysków podłączanych przez USB, by tam magazynować inne dane.

Specyfikacja PlayStation 5 przestała być dla nas tajemnicą!

Zobacz także: Nadszedł nowy iPad Pro z klawiaturą i… touchpadem! Apple chce, żeby zastąpił komputery

Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, Sony zastosowało tutaj napęd Blu-Ray, lecz tym razem ze wsparciem dla rozdzielczości 4K. Producent nie zapomniał też o wstecznej kompatybilności z tytułami dla Playstation 4 oraz Playstation 4 Pro. Nie wiadomo jednak jak to będzie wyglądało i czy w ogóle będzie możliwe odpalenie tytułów z jeszcze starszych generacji.

PlayStation 5 kompatybilność wsteczna

Co jeszcze ważne jest dla graczy? Dźwięk, a tutaj Sony również się napracowało, byśmy odczuli spory przeskok. PlayStation 5 dostarczyć ma nam dźwięk w bardzo wysokiej jakości. Technologia Tempest Engine ma sprawić, że usłyszymy bardzo dokładnie każdy szczegół do tego stopnia, że będziemy się zastanawiali czy to w prawdziwym życiu czy jednak z gry. Przy pracy nad audio, inżynierowie audio od Sony brali pod uwagę nawet takie szczegóły jak wielkość i kształt głowy czy też kształt uszu. Widać, że Japończycy naprawdę chcą nam zapewnić jak najlepsze doznania z grania na ich sprzęcie.

Jestem ciekaw tego, ile te konsole będą kosztowały w polskich sklepach. Jak myślicie, ile Sony może sobie życzyć za tak nieźle zapowiadającą się konsolę?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!