W Indiach sprzedano więcej smartfonów niż w USA. Po raz pierwszy.

smartfon analiza rynek

Gdybyśmy zapytali kogoś trochę interesującego się mobilną branżą o największe rynki smartfonów, to myślę, że bez problemu wymieniłby Chiny, Stany Zjednoczone czy Indie. Trudniej byłoby jednak ustalić kolejność, gdzie właściwie tych smartfonów sprzedawane jest więcej. Raport opublikowany przez agencję badawczą Counterpoint odpowiada na to pytanie.

Indie przebiły USA jeśli chodzi o rynek smartfonów

Rynek smartfonów w Indiach po raz pierwszy przegonił właśnie Stany Zjednoczone w skali rocznej, stając się drugim co do wielkości takim rynkiem na świecie, osiągając 158 milionów wysyłek w 2019 roku. Jest to wzrost o 7% rok do roku. Badacze podają, że wzrost ten spowodowany jest rozwojem segmentu średniopółkowych smartfonów, które dostały flagowe innowacje. W dodatku popularniejsza stała się sprzedaż internetowa, która pozwala szybciej wprowadzać produkty na rynek.

Tarun Pathak, zastępca dyrektora Counterpoint Research mówi: Chociaż tempo wzrostu rynku smartfonów po raz pierwszy w skali roku było tylko jednocyfrowe, Indie są słabo rozwinięte w stosunku do wielu innych rynków. W przyszłości spodziewamy się dalszego wzrostu popytu ze względu na ciągłe przechodzenie z telefonów na smartfony i stopniową dyfuzję kluczowych funkcji smartfonów do podstawowej klasy cenowej w wyniku nadmiernej konkurencji między wieloma graczami. 

W Indiach sprzedano więcej smartfonów niż w USA. Po raz pierwszy.

Udział chińskich marek osiągnął rekordowy poziom 72% w 2019 roku, gdzie w 2018 r. było to 60%. Wszyscy główni gracze z Chin zwiększyli swoją sprzedaż zarówno online, jak i stacjonarną, aby zdobyć udział w rynku.  Vivo zwiększyły zasięg online dzięki serii Z i U, natomiast Xiaomi, realme i OnePlus skupili się na punktach sprzedaży offline. W ciągu ostatnich czterech lat Xiaomi, Vivo i OnePlus wzrosły odpowiednio 15x, 24x i 18x.

W Indiach sprzedano więcej smartfonów niż w USA. Po raz pierwszy.

Możemy zauważyć, że Xiaomi zajmuje pozycję numer jeden już drugi rok z rzędu. Indie są teraz największym rynkiem sprzedaży dla pomarańczowego producenta przewyższając Chiny. Najszybciej rozwijają w skali roku się natomiast realme (255%), Vivo (76%), które po raz pierwszy znalazło się na drugim miejscu, Asus (67%) i OnePlus (29%). Warto wspomnieć o OPPO, które prawie podwoiło swoją sprzedaż dzięki budżetowcu A5s, a także modelom A5 2020 i A9 2020. Samsung trzyma się gorzej, ale skupienie się na seriach M oraz A pozwoliło utrzymać się w topce.

Macie jakieś prognozy na rozwój sytuacji? Realme przebije Vivo, a może Samsung spadnie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!