Steam Deck z łatwiejszą instalacją Windowsa 11. Valve już pracuje

KDE Plasma na Steam Deck
KDE Plasma na Steam Deck

Steam Deck domyślnie pracuje pod systemem od Valve, jednak firma nie zamierza utrudniać instalacji najpopularniejszego wśród systemów desktop, czyli Windowsa. Jak się okazuje, Windows 11 na Steam Deck pojawi się już niedługo w uproszczonej wersji.

Windows 11 na Steam Decka

Steam Deck pracuje pod kontrolą własnego systemu od Valve o nazwie Steam OS 3 Holo. Jest to mocno przerobiony system Arch Linux z KDE Plasma. Jednak bez wątpienia to Windows pozostaje najpopularniejszym systemem wśród komputerów desktop i są osoby, które wolą z niego korzystać, chociażby przez wzgląd przez większą liczbę dostępnych gier, jak i opcji grania w ramach Xbox Game Pass.

Windows 11 jest już dostępny na Steam Decka, ale jego instalacja może nie być przyjemna. Jak jednak zdradził jeden z pracowników Valve, instalacja Windowsa 11 będzie znacznie uproszczona.

Steam Deck ma otrzymać oficjalny kreator, który ułatwi instalację systemu Microsoftu i to w taki sposób, że będzie mógł to zrobić nowicjusz. Co więcej, system Windows nie nadpisze SteamOS, a zostanie zainstalowany obok, w formacie dualboot. Użytkownik do wykonania operacji będzie potrzebował pendrive’a.

Steam Deck
Steam Deck

Steam Deck pozbywa się wad. Do tej pory uważano, że ekran jest największym hamulcem sprzętu, bowiem faktycznie, jest on słaby. Steam Deck OLED pokazuje, że z najniższej pozycji można szybko przeskoczyć do czołówki. Kolejnym problemem dla wielu jest brak Windowsa, co jednak od dawna rozwiązywano na własną rękę przez wielu użytkowników.

Dla mnie jednak Steam OS to największa siła konsoli Valve. No właśnie, bo o Decku możemy powiedzieć, że jest to konsola, ponieważ doświadczenia z każdą aktualizacją są coraz temu bliższe. Natomiast u konkurencji z systemem Microsoftu doświadczenia przypominają obcowanie z 7-calowym tabletem z wbudowanym kontrolerem od Xboksa.

Źródło: Tom’s Guide przez Telepolis

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!