Ten program pomoże Ci zadbać o wzrok w trakcie pracy przy komputerze! I nie chodzi tutaj o niebieskie światło

człowiek przed komputerem

Rzeczywistość nie wygląda obecnie najlepiej – przez kolejny wzrost zachorowań, nazywany drugą falą pandemii, zostaliśmy zmuszeni do powrotów do domu i wykonywania swojej pracy, a przede wszystkim nauki zdalnie. Co w ciągu dnia robi student (jeśli założymy, ze się przykłada)? Wykłady ma zdalnie, ćwiczenia ma zdalnie, zadania są przesyłane w plikach pdf, podobnie jak książki, do których warto sięgnąć by uzupełnić wiedzę. Oznacza to prawie całodniowe gapienie się w komputer. W tym czasie warto więc zadbać o wzrok.

Nie jestem ekspertem od budowy gałki ocznej czy chorób wzroku, ale powszechnie znanym jest fakt, że długotrwałe patrzenie w ekran nie sprzyja zachowaniu dobrego wzroku. Możemy przeczytać w internecie, że kiedy skupiamy się na ekranie, znacząco spada częstotliwość z jaką mrugamy, co sprzyja wysuszaniu powierzchni oka. Od czasu do czasu warto też zrobić sobie przerwę, aby spojrzeć w dal i przećwiczyć zdolność akomodacji. Sprawa wydaje się prosta, ale w ferworze nauki, pracy czy zabawy może nam się zdarzyć o tym zapomnieć. W dodatku nie każdy ma w sobie tyle samodyscypliny, aby wdrożyć regularne praktyki. I w tym właśnie może pomóc program Stretchly. On pomoże nam, by zadbać o oczy przed komputerem.

Aplikacja przypomni Ci o przerwach od komputera

Stretchly is a cross-platform Electron app that reminds you to take breaks when working on your computer.

jak dbać o oczy przed komputerem

Stretchly to prosta aplikacja stworzona na wiele platform, zainstalujecie ją na Windowsie, ale także na Linuksie czy MacOS. Dostępna jest także w języku polskim, ale tłumaczenie nie jest jeszcze zupełne (co nie przeszkadza w użytkowaniu). Cały program rozwijany jest na Githubie, gdzie możecie także zgłaszać swoje poprawki – najnowsza aktualizacja jest z listopada.

Stretchly

Głównym zadaniem programu jest pokazywanie komunikatu, że powinniśmy sobie zrobić przerwę. Są one podzielone na mikroprzerwy oraz długie przerwy. Te drugie występują rzadziej, ale wszystko da się skonfigurować w ustawieniach. Powiadomienie może być w okienku lub na pełnym ekranie. Zobaczcie na zrzut ekranu powyżej.

stretchly

Dodatkowo, jeśli jesteście skłonni łamać postanowienia, możecie włączyć tryb zdyscyplinowany. Uniemożliwia on pomijanie przerw. Uważajcie, ponieważ ta opcja może Wam przeszkodzić w trakcie np. egzaminu online.

Zobacz też: Tryby nocne mogą wcale nie być tak zdrowe, jak się wydawało…

przerwa

Warto zwrócić uwagę, że podczas przerw pokazywane są wskazówki, które sugerują nam przykładowo wykonanie jakiejś aktywności technicznej. To bardzo ciekawy i przydatny akcent.

Stretchly pobierzecie >tutaj<. Dajcie znać czy skusiliście się na zainstalowanie programu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!