Szkoły w Gdańsku nie będą mogły mieć masztów telefonii komórkowej

maszt
Maszt Plusa

Maszty telefonii komórkowych to ciągle niesłabnący temat pod kątem popularności. Jak się okazuje, Gdańsk zdecydował się na wprowadzenie zakazu takich instalacji na budynkach placówek oświaty.

Gdańsk zakazuje masztów GSM na budynkach szkół – w trosce o uczniów

Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior opublikowała decyzję w sprawie dzierżawy dachów budynków oświaty z przeznaczeniem na stację bazową GSM. Władze miasta zakazały instalacji masztów. To też sprawia, że operatorzy nie będą mogli stawiać masztów telefonii komórkowej na budynkach szkół. Mało tego, aktualne umowy nie będą przedłużane. Z tego wynika, że do tej pory nie było żadnego problemu z montażem tego typu instalacji. Zwróćmy jednak uwagę na to, czym decyzja ta jest tłumaczona.

Gdańsk
(fot. @WitekT)

Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska tłumaczy zakaz dbaniem o dobro dzieci. Ponadto zaznacza, że publikowane badania na temat negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego są niejednoznaczne, a więc lepiej problemowi zapobiegać. Tu trzeba zaznaczyć, że to działanie jest bezsensowne. co świetnie tłumaczy rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski.

Jeśli operatorzy nie będą mogli instalować masztów telefonii komórkowej na budynku szkoły, to będą robić to na terenach w pobliżu. Wtedy poziom promieniowania elektromagnetycznego będzie wyższy niż jakby ta instalacja była na budynku. To sprawia, że cały powód tego zakazu nie ma żadnego sensu i prowadzi do jeszcze większych szkód.

Witold Tomaszewski zadeklarował chęć złożenia wizyty w biurze prezydenta miasta Gdańska wraz z ekspertami. To mogłoby pomóc wyjaśnić wszelkie obawy i niejasności, a jednocześnie doszkolić inne samorządy w tym temacie. Wszak do podobnych działań dochodziło już w innych miastach, na przykład w Kraśniku, jednak tutaj, na szczęście, zareagował burmistrz.

Źródło: Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!