TCL Book 14 Go jest tani i ma procesor ARM – tak jak MacBook

tcl

Rynek laptopów nie hamuje i dalej jest ciekawie rozwijany. Intel pokazał swoje procesory x86, które czerpią garściami z ARM, a firma TCL zaprezentowała model Book 14 Go – budżetowy laptop z Windowsem 11 i procesorem ARM.

Procesory ARM stają się coraz częstsze w laptopach. Choć moda rozpoczęła się już jakiś czas temu, to do popularyzacji przyczyniła się firma Apple, która w 2020 roku zaprezentowała MacBooki z procesorem M1. Układ okazał się być naprawdę potężny i oferował wysoką wydajność idącą w parze z niskim zużyciem prądu oraz generowaniem niezbyt wysokich temperatur. Wiele zalet wywodzi z dobrego designu, a nie tylko z samej architektury, ale to właśnie ARM-owi przypisuje się te właściwości. To też sprawiło, że ludzie zaczęli domagać się alternatyw na innych systemach. Linux radzi sobie w tym kontekście coraz lepiej, a Windows… jako tako.

Laptop TCL Book 14 Go – oferuje procesor ARM i Windowsa 11, a do tego nie jest drogi

Ale to może się skończyć. Wszystko przez firmę TCL, która pokazała model Book 14 Go. Jest to budżetowy laptop napędzany układem Snapdragon 7c. Ma to przełożyć się na czas działania na baterii nawet do 12 godzin, a przy tym obsługę sieci 4G LTE. Laptop też nie jest zbyt ciężki bowiem waży 1,3 kg.

tcl book 14 go
(fot. TCL)

Z dodatkowych informacji wiemy, że laptop oferuje wyświetlacz 14,1″. Na pokładzie znajdziemy wcześniej wspomnianego Windowsa 11. Niestety, nie wiemy jak aplikacje działają na takim układzie. Większość programów na Windowsa została stworzona z myślą o architekturze x86. Zapewne będą one działały w oparciu o emulację bądź warstwę tłumaczącą.

Laptop został wyceniony na 349 dolarów, co daje około 1400 złotych. Za tę cenę to faktycznie kusząca propozycja laptopa do pracy biurowej – zwłaszcza w podróży, bowiem czas pracy na jednym ładowaniu naprawdę robi wrażenie.

Źródło: Engadget

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!