Spis treści
Od pierwszego momentu, kiedy poznałem bardziej szczegółowe konkrety związane z premierą oraz specyfikacją realme GT Neo2 nie mialem pojęcia jaką pozycję w gamie zajmuje ten model. Delikatnie tańszy od pierwotnego modelu GT, trochę większy … ale czy lepszy? Na to pytanie Wam odpowiem!
Specyfikacja realme GT Neo2
- Wymiary i waga: 162.9 x 75.8 x 8.6 (mm), 199.5 g
- Wyświetlacz: E4 AMOLED 6.62” FHD+ (2400×1080), 120Hz, Gorilla Glass 5, HDR10+
- SoC: Snapdragon 870 5G
- RAM: 8/12 GB
- Pamięć wewnętrzna: 128/256 GB
- Aparat główny:
- Obiektyw główny 64 Mpx ze światłem f/1.8
- Obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpx, f/2.3
- Obiektyw makro 2 Mpx, f/2.4
- Aparat przedni: 16 Mpx ze światłem f/2.45
- Bateria: 5000 mAh wraz z obsługą Super Dart 65W
- Oprogramowanie: Android 11 z nakładką realme UI 2.0
- Łączność: Wi‑Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, 5G, GPS, GLONASS, Galileo
- Dodatkowe: czytnik linii w ekranie
- W zestawie: smartfon, ładowarka 65W, kabel USB-C, etui
- Cena od: 2099 PLN
Wygląd i wykonanie
Kolejna generacja to postęp w jakości. W taki sposób mógłbym określić to, jak zrobiony jest nowy smartfon realme. W porównaniu do swojego poprzednika, plecki zdają się być lepiej spasowane z całą obudową, a materiały użyte do jego wyprodukowania są znacznie wyższej jakości. Mówimy tutaj miedzy innymi o połączeniu plastikowej ramki ze szklanym tyłem. Pozytywnie zaskakują również nowe wersje kolorystyczne – czarny, niebieski oraz zielony. Ostatni z wymienionych można określić jako równie charakterystyczny co żółty, dla pierwszego modelu z linii GT. Testowana przeze mnie niebieska wersja kolorystyczna bardzo przypadła mi do gustu, dzięki zróżnicowaniu swojej barwy w zależności od rodzaju i kątu oświetlenia.
Różnica w rozmiarze to coś o czym trzeba wspomnieć. Najnowszy smartfon realme trochę urósł – z 15.9 na 16.2 cm. Wraz z tym zyskaliśmy również 0.2 cala przestrzeni ekranowej. Mimo tego, urządzenie dobrze przy w dłoni, a przyciski są łatwo dostępne. Z lewej strony znajdziemy przełącznik głośności. Po przeciwnej umieszczono wyłącznie przycisk zasilania. U dołu urządzenia umieszczono port USB-C, mikrofon oraz głośnik.
System
realme UI 2.0 to poniekąd moja ulubiona nakładka na androida. Jako jedna z niewielu jest w stanie rozsądnie uprzątnąć rozgardiasz, który ten system wielokrotnie stwarza. Zdecydowanym plusem są również szerokie możliwości dostosowywania systemu pod siebie – od dominującej kolorystyki, po style ikon i animację odcisku palca. Nie doświadczyłem żadnych problemów ze sprawnym funkcjonowaniem i płynnością, gdyż jest ona dobrze zoptymalizowana. Ponadto nad wszystkim czuwa wydajny czip Snapdragon 870.
Ekran i multimedia
Ekran oraz jego jakość to jedna z większych różnic generacja do generacji. Tym razem producent zdecydował się na umieszczenie wyższej jakości panelu OLED o szczytowej jasności aż 1300 nitów oraz samplingu do 600Hz. Obie te rzeczy skłądają się na bardzo duży komfort użytkowania. Mimo iż maksymalną jasność w modelu GT oceniałem na wystarczającą, to ta pozwoli na jeszcze lepszą czytelność w mocnych promieniach słonecznych. Warto również wspomnieć o 120Hz’owym odświeżania oraz certyfikacIe HDR10+. Pod bardziej odpornym szkłem Gorilla Glass 5 umieszczono bardzo szybki i bezbłędny czytnik linii papilarnych.
Nowy reprezentatnt serii GT został wyposażony w o wiele lepsze głośniki stereo niż we wcześniejszych modelach. Audio nie jest już płaskie – dostało więcej głębi i basu. realme uległo zaś trendowi zapoczatkowanegmu przez Apple … złącze Jack 3.5mm zniknęło. Mi osobiście to nie przeszkadza, jednakże dla wielu osób może byc to znaczące.
Bateria oraz ładowanie
W tej kategorii GT Neo2 zaśługuje na absolutne brawa – czasy pracy na baterii i ładowania są wręcz wyśmienite. W trakcie testów nie udało mi się go rozładować do zera w ciagu jednego dnia (a uwierzcie, zwykle nie mam z tym żadnego problemu). Smartfon bezproblemowo wyciągał ponad 8 godzin pracy na ekranie. To wszystko jest zasługą bardzo pojemnej baterii 5000 mAh oraz wyjątkowo energooszczędnego procesora. A teraz z drugiej strony – czas kompletnego uzupełniania ogniwa zamyka się w 39 minutach… kosmos! To zdecydowanie jeden z lepszych telefonów w tej kategorii, jakie miałem okazję testować.
Aparat w realme GT Neo2
W składzie fotograficznym realme GT Neo2 znalazły się trzy obiektywy – główny, szerokokątny oraz … makro (tradycji musi stać się zadość). Już wielokrotnie miałem okazję wypowiedzieć się na ten temat i moje zdanie podtrzumuję – jedyne miejsce dokąd się one nadają to urządzenia za 500 złotych. Znalezienie się tak niskojakościowego obiektywu w urządzeniu wartym ponad dwa tysiące złotyc to jakiś absurd.
Muszę przyznać, że realme popracowało nad optymalizacją systemu aparatów, gdyż otrzymywane fotografie wyglądają lepiej niż na wcześniej testowanych smartfonach tej marki. W normalnych warunkach dziennych jest jak najbardziej poprawnie. Smartfon dobrze radzi sobie z dostosowaniem ekspozycji i optymalnym użyciem HDR. Co ciekawe wraz ze zmniejszającą się ilością światła, GT Neo2 radzi sobie równie dobrze! Miałem okazje zabrać to urządzenie na dwie wycieczki i dokładnie sprawdzić jak sobie radzi.
Możliwości zoom w smartfonach sięgają coraz dalej, jednakże w tym przypadku nie uświadczymy żadnych nadprogramowych funkcji. realme GT Neo2 jak swój poprzednik, nie zostało wyposażone w żaden teleobiektyw, wiec każde ze zdjęć na dalszych odległościach robione są przy użyciu głównej matrycy. Pozwoliłem sobie zrównać testowany smartfon z modelem GT, ktorym siedział w mojej kieszeni przez ostatnią połowę roku.
Nocne zdjęcia to kategoria, w której najbardziej widać p[ostep jaki realme wykonało generacja do generacji. Pomimo zastosowania takich samych matryc, oprogramowanie zmieniło bardzo dużo. Poniżej możecie zobaczyć porównanie do pierwszego GT. Co pierwsze rzuca się w oczy, to o wiele więcej detali i znacznie mniej szumów na fotkach uchwyconych z Neo2. Zobaczcie sami!
Wydajność oraz codzienne użytkowanie
Codzienne funkcjonowanie z realme GT Neo2 określam jako bezbłędne i bardzo, ale to bardzo wygodne. Długa żywotność baterii sprawiła, iż do ładowarki podchodziłem tylko na koniec dnia. Sprawnie działający system nie utrudniał, a wręcz ułatwiał wykonywanie codziennych zadań. Wszystko działa pod kontrolą rozsądnie dopasowanego i poprawnie skonfigurowanego procesora, który zapewnia świetną wydajność na co dzień, bez zbędnego grzania się (jak to bywa w przypadku Snapa 888)
W tym budżecie coraz trudniej jest trafić na smartfon, który nie będzie wydajny czy przyjemny w użytkowaniu. Jednakże, jak realme GT Neo2 porównuje się z innymi smartfonami pod kątem wydajności? W trakcie jego użytkowania wykonałem kilka testów benchmarkowych, które ułatwią odpowiedź na powyższe pytanie. Część z Was mogą one ciekawić, więc wszystkie wyniki, które uzyskałem zamieszczam poniżej:
- AnTuTu – 711731
- CPU – 195666
- GPU – 237422
- MEM – 119953
- UX – 158670
- Geekbench
- Single-Core – 1008
- Multi-Core – 2993
- AndroBench
- Sekwencyjny odczyt – 1588.6 MB/s
- Sekwencyjny zapis – 728.5 MB/s
Konkluzja
Z realme GT Neo2 spędziłem niecałe dwa tygodnie i tyle wystarczyło, aby to urządzenie mnie do siebie przekonało. Dzięki temu, iż przesiadłem się na niego wprost z podstawowego modelu GT, sprawdziłem który model wypada lepiej. I powiem tak – dobre nie zawsze znaczy lepsze. W tym przypadku „dobrym” jest Snapdragon 888 z GT. Niestety przez energochłonność i średnią kulturę pracy tego procesora, smartfon bardzo dużo stracił w moich oczach, co i tak nie przeszkodiło mi się z nim polubić.
WIęc możecie się zapytać – który lepszy … a ja odpowiadam. Oczywiście, że GT Neo2! Model sprawdził się w teście o wiele lepiej i pozwolił mi zapomnieć o regularnym podłączaniu ładowarki (a jeśli już, to na niewiele więcej niż pół godziny). Ponadto smartfon wyposażono w lepszej klasy wyświetlacz i co najważniejsze WŁAŚCIWY PROCESOR. Jeśli szukacie naprawdę dobrego smartfona do około dwóch tysięcy złotych – ten jest właśnie dla Was!
Podsumowanie
Podsumowanie-
Wygląd i jakość wykonania10/10 Rewelacja
-
Wyświetlacz10/10 Rewelacja
-
Oprogramowanie10/10 Rewelacja
-
Bateria10/10 Rewelacja
-
Aparat8/10 Bardzo dobrze
-
Wydajność10/10 Rewelacja
-
Stosunek ceny do jakości8/10 Bardzo dobrze
Zalety
- Świetna jakość wykonania
- Fenomenalne czasy pracy na baterii
- Poprawiony ekran
- Znakomita kultura pracy
- Bardzo szybkie ładowanie
- Niezawodna nakładka realmeUI
Wady
- Nieproszony gość w postaci obiektywu makro
- Brak teleobiektywu
- Zniknięcie złącza Jack 3.5mm