To mój nowy system operacyjny! Fedora 39 już wydana

Fedora
Fedora

No i nareszcie jest, z lekkim poślizgiem, ale udało się wydać system operacyjny Fedora 39 Linux. Co takiego wnosi? Wymieniamy!

Fedora 39 = to mój przyszły OS!

Fedora Linux to system operacyjny, z którego korzystam od paru lat. Bardzo go lubię, a każdy dzień pracy jest po prostu przyjemnością. Przez długi czas “siedziałem” na Fedorze 37, nie tak dawno temu wykonałem update do 38, a teraz dostrzegam, że lada moment będę aktualizował do Fedory 39.

Fedora Linux 39 to przede wszystkim nowiutkie GNOME 45 wraz z jego niemalże wszystkimi nowościami. Mowa tu, między innymi, o nowym wskaźniku przestrzeni roboczych w górnym, lewym rogu. Zamiast napisu Podgląd mamy przydatne kropki, które też pełnią jakąś funkcję – klikając lub scrollując nad tym wskaźnikiem, możemy szybko zmieniać pulpity. Niezwykle wygodna opcja.

Fedora 39
Fedora 39

GNOME 45 “Riga” to także nowe aplikacje od plików (Nautilus) czy ustawień systemowych w najświeższym stylu Adwaita. Lewa strona interfejsu jest nieco bardziej szara, a przycisk Hamburger Menu przeniesiono właśnie w to miejsce. Nowy Nautilus to również lepszy widok listy – od teraz możemy dodać nowe pozycje, na przykład prawa dostępu, właściciela czy czas modyfikacji. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla mnie.

Nowy Nautilus
Nowy Nautilus

W Ustawieniach Systemowych, na karcie z informacjami, ukryto część danych, które przeniesiono do kolejnego okna. W ten sposób prezentacja systemu ma być ładniejsza. W szybkich ustawieniach pojawiła się nowa pozycja dedykowana zmianie jasności oświetlenia klawiatury (o ile klawiatura to obsługuje).

Co ciekawe, GNOME 45 w Fedorze 39 oferuje nową aplikację od zdjęć (Loupe), ale nie usunięto starego narzędzia do obsługi kamery. Tutaj nadal mamy Cheese, które to jednak oferuje więcej funkcji niż nowość z GNOME 45. Więcej zmian w GNOME 45 przedstawiliśmy >>tutaj<<.

Fedora 39
Fedora 39

Fedora 39 to również nowe wersje aplikacji – mamy LibreOffice 7.6 oraz Firefoksa 119. Na dzień dobry wita nas Linux Kernel 6.5.6 oraz narzędzia GCC 13.2, GNU Binutils 2.40, GNU C Library 2.38 czy GDB 13.2. Fedora również zaskoczy nas w Terminalu – na wzór innych dystrybucji, nazwa hosta i użytkownika od teraz jest na zielono.

LibreOffice 7.6
LibreOffice 7.6

Niestety, Fedora 39 nie przyniosła innych zmian, na które czekamy. Mowa tu o nowym instalatorze systemu Anaconda z technologiami webowymi. Nie ma też DNF w wersji 5.

Fedora 39 to darmowy system operacyjny, który może być zainstalowany przez każdego z nas. Oferowany jest w wielu wersjach i z różnymi środowiskami. Sam korzystam z głównej edycji Workstation oraz z Fedora Server. System pobierzecie >>stąd<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!