TomTom prezentuje pierwszą otwartą platformę do tworzenia oprogramowania kokpitu samochodów

TomTom IndiGO

Dziś (30.11.2021) firma TomTom zaprezentowała w Amsterdamie platformę IndiGO. Ta połączy wszystkie wyświetlacze kierowcy i pasażerów poprzez wspólny interfejs. Platforma pozwoli użytkownikom uzyskać dostęp do różnych ustawień i funkcji pojazdu, takich jak klimatyzacja, system audio, aplikacje i usługi.

Obsługa IndiGO będzie mogła odbywać się za pomocą dotyku, głosu lub fizycznych przycisków na kierownicy. Producent podaje, że system umożliwi łączność z internetem, zapewni zaawansowaną integrację z systemami pojazdu, aby zapewnić bezpieczne i intuicyjne doświadczenie. Harold Goddijn, CEO TomTom mówi:

“Przez lata nauczyliśmy się, że tworzenie oprogramowania dla pojazdów może być powolne i kosztowne dla producentów samochodów – TomTom IndiGO to doskonała odpowiedź na potrzeby naszych klientów. Dzięki IndiGO dajemy im potężne, elastyczne i opłacalne środowisko programistyczne do tworzenia wiodących w swojej klasie doświadczeń cyfrowych, które zajmą ułamek czasu i zwykłych kosztów…”

TomTom IndiGO zaoferuje personalizowane profile kierowców, rozpozna ich dzięki sparowanemu smartfonowi, a także spersonalizuje menu z preferencjami, aplikacjami i wydarzeniami w kalendarzu. Dostaniemy dostęp do sklepu z aplikacjami, w którym najprawdopodobniej znajdziemy m. in. popularne komunikatory czy gry.

Platforma IndiGO pozwoli na łączność z pojazdem na odległość, kierowca będzie mógł przygotować się do podróży ustawiając zdalnie ogrzewanie lub sprawdzając poziom naładowania. TomTom zapowiada również integrację z nowym pakietem technologicznym Tomtom Navigation for Automotive and Electric Vehicle (EV). Usługa oferuje hybrydową nawigację w chmurze, umożliwiającą szybkie wyznaczanie tras w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie aktualnych map i precyzyjnych informacji o zasięgu i trasach dla pojazdów elektrycznych. TomTom chwali się, że IndiGO w przeciwieństwie do innych platform cyfrowego kokpitu integruje się z czujnikami i zaawansowanymi systemami wspomagania w pojeździe. Tym samym daje łatwy dostęp do wiarygodnych i praktycznych informacji o pojeździe.

Otwartość platformy pozwoli producentom samochodów na zniwelowanie czasu i kosztów implementacji oprogramowania kokpitu pojazdu. Producenci otrzymują gotowe do wdrożenia oprogramowanie, którego kod źródłowy jest otwarty na wszelkie modyfikacje i dostosowanie oprogramowania dla konkretnych marek i pojazdów.

TomTom IndiGO
TomTom IndiGO

Działanie IndiGO na systemie AAOS (Android Automotive Operating System) ułatwi producentom tworzenie i integrowanie aplikacji, usług czy rozszerzeń dla platformy. A łączność online umożliwi szybie i bezobsługowe aktualizacje oprogramowania w trybie OTA (Over-The-Air). Platforma zdążyła przyciągnąć do współpracy technologicznych liderów, takich jak iHeartRadio, Bosch czy Microsoft.

Trudno powiedzieć kiedy zobaczymy pierwsze samochody działające na platformie IndiGO. Jak myślicie – Czy nowa platforma TomToma to duży krok do przodu w oprogramowaniu samochodów?

Źródło: Informacja Prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!