Wykorzystujesz ten system? Musisz podjąć ważną decyzję

Ubuntu 18.04
Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver default wallpaper

Ubuntu 18.04 Bionic Beaver to było bardzo ważne wydanie systemu operacyjnego firmy Canonical. Niestety, podstawowy czas wsparcia dobiega końca. Co należy zrobić?

Ubuntu 18.04 z końcem wsparcia

Dokładnie 31 maja 2023 skończy się podstawowy okres wsparcia dla systemu Ubuntu 18.04 Bionic. Jeśli użytkownik w żaden sposób nie zareaguje to faktycznie pozostanie bez wygodnego dostępu do poprawek zabezpieczeń czy krytycznych błędów. Aczkolwiek istnieje wyjście z tej sytuacji.

Najmniej inwazyjne jest zapisanie się w programie ESM (Extended Support Maintenance), który przedłuża wsparcie o kolejne 5 lat, czyli aż do 2028 roku. To jest naprawdę dużo czasu, a takie działanie może przypaść do gustu zwłaszcza tym, gdzie wykorzystują ten OS w miejscach krytycznych, chociażby jako serwer firmowy.

Skorzystanie z ESM wymaga zalogowania się w usłudze Ubuntu Pro. Warto dodać, usługa jest udostępniona za darmo dla maksymalnie pięciu komputerów. Ubuntu Pro można uruchomić za pomocą narzędzia Software & Updates. Innym wyjściem jest przesiadka na nowe wydanie Ubuntu, tudzież na Ubuntu 20.04 lub 22.04, bowiem to są również wersje LTS.

Ubuntu 18.04 to ważne wydanie Ubuntu, bowiem była to pierwsza wersja LTS, która zawierała środowisko graficzne GNOME i na dobre przekreśliła rozwój własnego (dla firmy Canonical) środowiska Unity. Jako, że jest to wydanie LTS, to z tego systemu korzystało i dalej korzysta wiele osób – zwłaszcza na komputerach służbowych oraz serwerowych.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!