Ubuntu 23.10 Beta już jest! Co nowego dodano? Sprawdzamy!

Nowa tapeta w Ubuntu 23.10
Nowa tapeta w Ubuntu 23.10

No i jest nowe Ubuntu 23.10. Póki co, tylko w wersji beta, ale już wiemy, co prawdopodobnie zaoferuje odsłona stabilna. No więc jak wygląda zestaw nowości?

Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur – co nowego?

Ubuntu 23.10 zostało wydane w wersji beta. Co wprowadzono? Przede wszystkim środowisko GNOME 45 z nowościami takimi jak specjalny wskaźnik pulpitów czy opcja zmiany jasności klawiatury. Jednakże nie wszystkie aplikacje początkowe z GNOME 45 zostały zaadaptowane. Brakuje nowego programu Loupe, który, z tego co patrzyłem, jest dostępny jako Snap, ale jednak nie został dodany do systemu. Mamy jednak nowe wersje menedżera plików Nautilus oraz Kalendarza.

Środowisko GNOME w Ubuntu zostało rozbudowane o wtyczkę do tilingu. Nie ma tu mowy o auto-tilingu jak w Pop!_OS, jednak nadal jest to coś więcej niż w czystym GNOME. Teraz możemy podzielić ekran nawet na 4 części i pracować wygodniej.

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10 – tiling

Ważną nowością jest App Center, czyli nowy sklep z aplikacjami napisany w Flutterze. Przyznam szczerze, że po prostu nie mogę nacieszyć się tym oprogramowaniem. Aplikacja działa szybko, pewnie i super stabilnie, a do tego jest czytelna i prosta w użytkowaniu. Bardzo jestem zadowolony z nowego sklepu i może to być jedna z największych zalet Ubuntu. Czekam na port aplikacji na Fedorę z Flatpakami.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że na dzień dobry dostajemy Linux Kernel 6.5 oraz nowy instalator systemu – również napisany w Flutterze. Teraz ma działać stabilniej. Podmieniono również backend ustawień dla Network Manager na Netplan.

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

Wbrew sporej dramie, która wybuchła również w polskiej społeczności, Ubuntu dalej oferuje opcję instalacji dodatkowego oprogramowania na dzień dobry, w tym mowa o pakiecie biurowym LibreOffice, czy kliencie poczty Thunderbird. Co ważne, w nowym instalatorze domyślnie wybrany jest tryb instalacji minimalnej bez tego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy jednak wybrać kolejny checkbox i te zostanie zainstalowane.

To nie są wszystkie nowości w Ubuntu 23.10! Wbrew pozorom lista zmian jest spora i ciekawa.

Ubuntu 23.10 Beta pobierzecie >>stąd<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!