Ubuntu 23.10 jednak bez sterowników drukarek jako Snap

Ubuntu 23.04
Ubuntu

Jakiś czas temu pojawiła się informacja mówiąca, że Canonical zmieni zasadę wydawania sterowników drukarek w systemie Ubuntu. Jak się jednak okazuje, firma wycofuje się z tej zmiany, a przynajmniej w Ubuntu 23.10.

Ubuntu 23.10 miało zrewolucjonizować drukarki

W Ubuntu 23.10 CUPS miał być dostarczony jako Snap. Jak coś, to CUPS jest systemem, z którym zaznajomieni mogą być użytkownicy Linuksa i… macOS. Jest to system obsługi urządzeń drukujących dla UNIX-ów, a od 2007 roku głównym twórcą tej technologii jest Apple. CUPS występuje w systemach Linux jako platforma do drukowania.

Jeszcze jakiś czas temu pracownik Canonical Till Kamppeter, który jest także prowadzącym w OpenPrinting Project powiedział, że chce, aby w Ubuntu 23.10 technologia CUPS przeszła na Snap. Niestety, tak się nie stanie.

Ubuntu 23.10 jednak prawdopodobnie pozostanie przy wersji DEB. Powodem jest fakt, że wersja Snap pozostawała źle zintegrowana z desktopem, niekiedy CUPS Snap nie chciał też odpowiednio działać. Brakuje również Session D-Bus w Snapd dla CUPS a GNOME Control Center wymaga dostosowania do nowości.

Fani systemu Ubuntu doceniają fakt, że firma nie chce wydać czegoś, czego nie jest pewna. W tym samym czasie jednak pokazują niekonsekwencję, ponieważ Firefox został wydany jako Snap jeszcze zanim stał się jakkolwiek stabilny. Ale cóż, możemy powiedzieć, że Canonical uczy się na swoich błędach. Stos CUPS Snap zapewne zostanie dopracowany.

Snapcraft.io
Snapcraft.io

Pomimo uprzedzeń wielu osób do Snapów, to naprawdę dobry pomysł. Instalacja i dostarczanie pakietów Snap jest znacznie prostszą czynnością. Co więcej, Snapy są niezależne od dystrybucji, więc nawet na starszej wersji Ubuntu LTS będzie możliwe swobodne korzystanie z nowej edycji CUPS bez konieczności manualnej instalacji. To z kolei przekłada się na szersze wsparcie dla drukarek, szczególnie tych nowocześniejszych i bardziej skomplikowanych. Dla użytkownika oznacza to, że podłączenie nowej drukarki do komputera skutkuje automatycznym jej wykryciem i działaniem, bez zbędnych, dodatkowych kroków.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!