Ubuntu 23.10 już ma GNOME 45 i nowy Snap Store!

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

Ubuntu 23.10 aktualnie jest wydawane w formie codziennych, testowych paczek. Jak się okazuje, system właśnie został wyposażony w najnowsze GNOME 45. Mamy też nowy sklep z aplikacjami App Store!

Ubuntu 23.10 pokazuje nowości GNOME 45

GNOME 45 jeszcze nie zostało wydane w wersji stabilnej, ale już znamy kilka nowości, a niektóre z nich nawet możemy testować. Od teraz także w wydaniu Ubuntu 23.10, ponieważ codzienne buildy systemu Canonical zostały wyposażone właśnie w aktualną wersję GNOME 45.

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

I możemy już dostrzec pojawienie specjalnych pastylek pokazujących na którym pulpicie jesteśmy. Dodatek pojawił się kosztem niezbyt przydatnego napisu/przycisku Podgląd. GNOME w Ubuntu ma także rozszerzony, manualny tiling okien, gdzie od teraz możemy ekran podzielić, na przykład, na 3 lub 4 części i wygodnie zmieniać rozmiar wszystkich okien jednocześnie. Nie jest to jednak auto-tiling znany z Pop!_OS, gdzie okna automatycznie wypełniały wolną przestrzeń, a do tego dochodziło mnóstwo skrótów czy nawet stacking, czyli tworzenie stosów okien.

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

Możemy także zobaczyć, że LibAdwaita została znacznie rozszerzona i aplikacje GNOME w wersji 45 mają nowy styl. Otóż od teraz lewa kolumna została nieco wydzielona i zawiera przycisk Hamburger menu. Wcześniej ten przycisk znajdował się po przeciwnej stronie i zawierał w sobie 3 kropki.

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

Podobna zmiana zaszła w, chociażby, ustawieniach. Tutaj jednak przemodelowano także wygląd Informacje o systemie. Główny widok został nieco zmniejszony, a więcej informacji możemy wyświetlić w dodatkowych oknie, klikając na odpowiedni guzik.

Szczególnie podoba mi się nowy Snap Store (choć teraz zwany App Store). Aplikacja była zapowiadana już jakimś czas temu jako forma zastąpienia GNOME Software, którego Canonical nie aktualizowało. Nowy program jest niezwykle przejrzysty, wygodny, a do tego naprawdę szybki.

W GNOME 45 możemy także zmieniać jasność klawiatury za pomocą suwaka, ale klawiatura musi to wspierać. Inaczej wygląda także godzina wyświetlana na górnym pasku.

W Ubuntu 23.10 na start brakuje wielu aplikacji. Oprócz QSnapStore i Tabela, to wszystkie aplikacje, które aktualnie użytkownik dostaje na start
W Ubuntu 23.10 na start brakuje wielu aplikacji. Oprócz QSnapStore i Tabela, to wszystkie aplikacje, które aktualnie użytkownik dostaje na start

Ciekawostką jest fakt, że na start mamy bardzo mało aplikacji, na przykład brakuje LibreOffice czy Thunderbirda. Prawdopodobnie nie jest to jeszcze finalna implementacja nowego pomysłu Canonical. Otóż firma chce, aby wersja Minimal (bez wielu aplikacji systemowych) była tą domyślną i jedyną, natomiast podczas instalacji systemu to sam użytkownik wybierze te programy, które chce mieć. Więcej o tym pisaliśmy >>tutaj<<.

Ubuntu 23.10 ma pojawić się 12 października 2023 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!