Już możesz uruchomić Ubuntu na Apple M1!

macos
MacBook Pro

Kiedy to Apple zaprezentowało nowe MacBooki z procesorami M1 w architekturze ARM, to wiele osób zaczęło zadawać pytanie „Jak będzie z kompatybilnością?”. Problematycznymi elementami do uruchomienia są dystrybucje Linuxa. Jak się jednak okazuje, komuś udało się uruchomić Ubuntu na M1!

Kiedy tylko Apple zaprezentowało nowe MacBooki z własnymi procesorami ARM, to zaczęliśmy zadawać sobie pytanie „Co będzie z kompatybilnością?”. Na szczęście gigant całkiem sprawnie poradził sobie ze zmianą architektury i już na start dostaliśmy dostęp do Rosetty 2, czyli specjalnej warstwy tłumaczącej, która pozwala uruchomić programy napisane pod x86 na M1. Niestety, nie wszystko da się załatać takim rozwiązaniem, a przede wszystkim uruchamiania innych systemów operacyjnych, nawet jeśli mówimy o wirtualizacji.

Warto przeczytać: Linus Torvalds chce nowego MacBooka z M1, ale z Linuxem

Ubuntu uruchomisz na komputerze z procesorem Apple M1

Jak się okazuje, użytkownicy komputerów z procesorem Apple M1 już są w stanie uruchomić Linuxa korzystając z narzędzia Parallels, czyli z dokładnie tego samego, które pozwala na uruchomienie Windowsa 10 ARM. Wartym zaznaczenia jest fakt, że udało się uruchomić Ubuntu 20.04 ARM/AArch64.

Warto przeczytać: Ktoś uruchomił Windowsa 10 na MacBooku z Apple M1

Z tego co nam wiadomo, to Ubuntu na Apple M1 (pomimo tego, że poprzez Parallels) działa naprawdę szybko i przyzwoicie. Pojawiają się pewne drobne problemy (chociażby z IPv6 z wykorzystaniem sieci Bridged), jednak zapewne już niedługo zostaną one rozwiązane.

Niestety, nie wiemy kiedy uda się uruchomić Linuxa bezpośrednio na MacBookach z procesorami Apple M1. Problemem jest nie tylko uruchomienie samego systemu, ale również działanie hardware’u, za który odpowiada Apple. Bez odpowiednich sterowników pod znakiem zapytania stoi przede wszystkim układ graficzny.

Co myślicie o komputerach z procesorem Apple M1? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!