Ubuntu pracuje nad małym obrazem instalacyjnym minimal ISO

Ubuntu 22.04 na Huawei MateBook X Pro 2022
Ubuntu 22.04 na Huawei MateBook X Pro 2022

Deweloperzy Ubuntu zdradzili, że pracują nad specjalnym obrazem systemu Ubuntu minimal ISO, którego waga ma wynosić kilkaset megabajtów.

Ubuntu minimal ISO

W sieci pojawiły się głosy mówiące, że twórcy Canonical pracują nad opcją wprowadzenia nowej edycji Ubuntu. Nowa tu o ubuntu-mini-iso, czyli niewielkim obrazie ISO systemu, który to zmieściłby się nawet na płycie CD, a więc o maksymalnej pojemności 700 MB.

Po zabootowaniu użytkownik dostałby dynamiczny interfejs TUI z obrazami Ubuntu, które zechciałby zainstalować na swoim komputerze. Po wybraniu rozpoczęłoby się pobieranie potrzebnych pakietów. Tym samym użytkownik dostałby o wiele lepiej zoptymalizowany system pod jego potrzeby.

Według najnowszych informacji, obraz ISO miałby ważyć maksymalnie niecałe 147 MB. Istnieją jednak dyskusje na temat tego, czy każdy użytkownik poradzi sobie z interfejsem TUI. Sam uważam, że nie powinno być z tym problemu, bo i tak produkt minimal ISO raczej nie trafiałby do użytkowników początkujących czy po prostu nietechnicznych.

Ubuntu 22.10
Ubuntu 22.10

Ubuntu Minimal ISO nie byłoby też niczym nowym. Chociażby taki Debian oferuje obraz minimalny, mieszczący się na CD i pozwalający na pobieranie dodatkowych potrzebnych pakietów podczas instalacji. Ba! Sam z niego korzystam bowiem wykorzystałem go jako bazę do mojego serwera.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!