Ubuntu Pro dla każdego za darmo!

Ubuntu 22.10 Beta
Ubuntu 22.10 Beta

Jak się okazuje, firma Canonical postanowiła udostępnić subskrypcję Ubuntu Pro za darmo. Ale są pewne warunki.

Ubuntu Pro za darmo!

Ubuntu Pro to specjalna subskrypcja stworzona głównie z myślą o użytkownikach korporacyjnych. Jej celem jest przedłużenie okresu wsparcia przeróżnych wersji Ubuntu do dziesięciu lat. Głównie chodzi tu o odpowiednie aktualizacje w ramach wykrycia poważnych luk w zabezpieczeniach (CVE). Mowa tu także o lukach w narzędziach krytycznych, na przykład Docker, Apache Tomcat czy PowerDNS. Ubuntu Pro dotyczy wersji Ubuntu w odsłonie LTS, a więc przyszła edycja Ubuntu 22.10 nie jest objęta tym planem.

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

I jak się okazuje, z Ubuntu Pro teraz będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy! Zarówno mowa tu o użytkownikach prywatnych, jak i o małych firmach. Rejestrując się w usłudze i korzystając z darmowego planu, możemy mieć maksymalnie pięć maszyn z Ubuntu Pro. Dlaczego Canonical decyduje się na ten krok? Firma chce, aby z Open Source korzystało więcej osób, przez co takie oprogramowanie szybciej trafi do mas.

Jeśli natomiast ktoś potrzebuje licencji na większej liczbie sprzętów, to niestety, ale będzie musiał zapłacić. Płacenie dotyczy także Ubuntu Server, czyli lubianej dystrybucji do tego typu użycia.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!