Przeglądarka UC Browser miała być prywatna. Śledziła użytkowników nawet w incognito

uc browser

UC Browser to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych w świecie urządzeń mobilnych. Pomimo obietnicy bezpiecznego trybu incognito, przeglądarka nawet tutaj zbierała informacje o użytkowniku.

UC Browser nie spełnia własnych obietnic

Oficjalnie przeglądarka UC Browser miała oferować bezpieczny tryb incognito, w którym to nie tylko nie była zapisywana historia przeglądania, ale również miała nie być rejestrowana aktywność użytkownika. Niestety, wszystko wygląda nieco inaczej.

Specjalista ds. bezpieczeństwa Gabi Cirlig wykrył, że przeglądarka UC Browser należąca do chińskiej korporacji Alibaba nie spełniała własnych obietnic. Jak się okazuje, aplikacja rejestrowała każdy ruch użytkownika – bez znaczenia czy robił to w zwykłym, czy w prywatnym trybie. Mało tego, dane zawierały nie tylko adresy stron, ale również IP urządzenia, które trafiały na serwery UCWeb. Wykorzystując te dane, algorytmy miały ustalić przybliżoną lokalizację użytkownika i jego preferencje. Co ciekawe, serwery przechowujące te informacje znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Warto dodać, że to nie jest pierwszy tego typu incydent związany z UC Browser. Kilka lat temu (dokładnie w 2016), na światło dzienne wyszły informacje, które jasno wskazywały, że UC Browser ma spore zaniedbania w sferze prywatności i bezpieczeństwa danych.

UC Browser to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na urządzenia mobilne. Cechuje się ona wieloma ciekawymi funkcjami i lekkością działania – zwłaszcza na starszych urządzeniach. z Google Play Store pobrano ją ponad 500 milionów razy.

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Slashgear przez Instalki

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!