Unia Europejska otwiera się na alternatywne, otwarte Social Media! Mastodon i PeerTube zyskują

Unia Europejska
(fot. Son Tung Tran z Pexels)

Jak się okazuje, Unia Europejska powoli zaczyna otwierać się na alternatywne social media i już teraz możemy obserwować konta na Mastodonie i PeerTube.

Unia Europejska zaczyna przygodę z serwisami Mastodon i PeerTube

Jak wynika z najnowszej informacji prasowej przygotowanej przez Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS), Unia Europejska powoli otwiera się na niezależne, otwarte social media i platformy komunikacji. W ramach EU Voice i EU Video, możemy odnaleźć profile UE na platformach typu Mastodon oraz PeerTube.

EU Voice działa właśnie w systemie Mastodon i Unia dostała swoją własną instancję, która federuje się z innymi instancjami. Jeśli natomiast chodzi o EU Video, to tutaj mówimy o instancji PeerTube (czyli taki własny YouTube), który również powinien się federować z innymi instancjami PeerTube, a w ramach protokołu ActivityPub – z innymi aplikacjami, na przykład Pleroma czy właśnie Mastodon.

Mastodon EU
Instancja Mastodona Unii Europejskiej

Pilotażowe uruchomienie EU Voice i EU Video ma na celu zaoferowanie alternatywnych platform mediów społecznościowych, które traktują priorytetowo osoby fizyczne i ich prawa do prywatności i ochrony danych. Konkretnie oznacza to na przykład, że EU Voice i EU Video nie opierają się na przekazywaniu danych osobowych do krajów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na platformach nie ma reklam i nie ma profilowania osób, które mogą z nich korzystać. Środki te, między innymi, dają osobom fizycznym możliwość wyboru i kontrolę nad sposobem wykorzystania ich danych osobowych.

Wojciech Wiewiórski, Inspektor EDPS

Dzięki temu, dostęp do treści wydawanych przez organy Unii Europejskiej będą dostępne między innymi dla tych użytkowników niechcących korzystać z zamkniętych, nieotwartych portali. Nad tymi instancjami pełną kontrolę ma UE i nie jest ona zależna od podmiotu trzeciego, typu amerykański gigant technologiczny.

peertube eu
PeerTube

Z profilami związanymi z UE na Mastodonie zapoznacie się >>tutaj<<. Odnajdziecie je również wpisując ich nazwy w wyszukiwarkę w swojej instancji. Z treściami UE na PeerTube zapoznacie się >>tutaj<<. W podobny sposób powinniście odnaleźć te kanały wyszukując je na swojej instancji.

Źródło: EDPS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!