UPC Polska wykupione przez Play! Nie spodziewałem się takiego przejęcia

upc play

Tego się nie spodziewałem akurat dzisiaj! Play oficjalnie poinformował, że podpisał umowę kupna z UPC Polska, która to obejmuje 100% udziałów za kwotę aż 7 mld złotych.

Play na zakupach: kupił UPC Polska

Jeszcze w lipcu dochodziły nas słuchy o chęci wykupienia UPC Polska przez Play. Nie mieliśmy jednak żadnych konkretnych informacji, więc musieliśmy czekać. Dzisiaj jednak zostaliśmy wręcz zaskoczeni komunikatem mówiącym, że P4 Sp. z.o.o. będąca częścią Grupy iliad podpisała Umowę Sprzedaży i Nabycia 100% udziałów w UPC Polska Sp. z.o.o. z UPC Holding B.V., będącą częścią Liberty Global.

Tak jak napisałem wyżej, umowa opiewa na 7 mld złotych (1,8 mld USD). Kwota ta uwzględnia dług oraz korekty kapitału obrotowego. Cena sprzedaży odzwierciedla około  9-krotność skorygowanej EBITDY, prognozowanej na koniec 2021 roku i blisko 20-krotność szacowanych na koniec tego roku operacyjnych wolnych przepływów pieniężnych. Jak informuje Play, teraz transakcja podlega zgodzie regulacyjnej Komisji Europejskiej.

Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce.

powiedział Jean Marc Harion, Prezes Zarządu Play.

Ta transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych. Działamy w Polsce ponad 20 lat i jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wpływu na społeczeństwo. Chciałbym podziękować i pochwalić cały zespół zarządzający UPC Polska, kierowany obecnie przez Roberta Redeleanu, dziękując za ich ciężką pracę w ostatnich latach. UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej oraz wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99% polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą liczącą się na polskim rynku siłę. Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet. Środki finansowe z transakcji, po spłacie długu, wyniosą około 600 milionów dolarów i powiększą obecne, znaczące zasoby gotówkowe Liberty Global, wynoszące 4,1[1] miliarda dolarów na koniec czerwca 2021. Jak zawsze, pozostajemy skoncentrowani na tworzeniu wartości i jesteśmy zadowoleni z korzystnej wyceny, jaką udało się uzyskać za nasz biznes w Polsce, zapewniając udziałowcom Liberty Global potężny zwrot z inwestycji

powiedział Mike Fires, Chief Executive Officer w Liberty Global.

Finał transakcji planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.

Źródło: Informacja prasowa, informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!