Kilka dni temu PSP obchodziło swoje amerykańskie, piętnaste urodziny. Z tego też powodu właściciele tejże konsoli zaczęli chwalić się swoimi egzemplarzami. Przyznam szczerze, że niektóre z nich są bardzo interesujące i zdecydowałem się je Wam pokazać.
Port USB-C w PSP
Port USB-C już teraz możemy nazwać standardem ładowania i transmisji danych w wielu urządzeniach, między innymi w laptopach, smartfonach, a nawet w słuchawkach. A co ze starszymi sprzętami? Znalazł się pewien właściciel PSP, który postanowił wyposażyć swoją konsolę w USB typu C. Tak, to możliwe, choć cena tego jest dosyć wysoka.
Warto przeczytać: Tak szybko? Playstation Portable (PSP) ma już 15 lat!
Użytkownik ten postanowił umieścić port USB-C w swojej konsoli. Jak? Otóż zastąpił on połączony port słuchawkowy i telewizyjny na właśnie nowoczesne USB. Zapytacie zapewne, dlaczego nie zastąpił dedykowanego portu do ładowania? Otóż w przypadku tego złącza jest za mało miejsca aby zainstalować USB-C, natomiast port multimedialny nadaje się do tego idealnie. Niestety, włożony port USB-C może służyć tylko i wyłącznie do ładowania i nie wspiera on ani transmisji danych, ani audio.
Zalety tego rozwiązania? Pozbycie się dodatkowego kabla i możliwość ładowania konsoli tym samym przewodem co inne sprzęty. A wady? Brak możliwości podpięcia słuchawek i telewizora.
Autorem modyfikacji jest WheresMyBinky, użytkownik portalu Reddit.
Battery Mod
To bardzo popularna modyfikacja w przypadku PSP. Wiele użytkowników usuwa napęd UMD aby w jego i klasycznej baterii miejsce włożyć całkiem spore ogniwo. Tutaj natomiast wielkości nowych ogniw są różne i wahają się między 2500 mAh a 5000 mAh.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, nasza konsola będzie trzymać znacznie dłużej na jednym ładowaniu. Po drugie, robiąc taką modyfikację wkładamy do konsoli nową baterię o dobrej kondycji. To jest bardzo ważna cecha, bowiem oryginalne baterie mają już po kilkanaście lat, a na próżno jest szukać dobrych zamienników (z tego co się orientuje, to większość pada po kilku miesiącach użytkowania). Wadą oczywiście jest to, że nie możemy korzystać z płyt UMD i tracimy możliwość szybkiego i swobodnego wyjęcia baterii (choć to zależy od poziomu zaawansowania modyfikacji).
Ładowanie bezprzewodowe
Coraz więcej dzisiejszych smartfonów obsługuje bezprzewodowe ładowanie. Jak się okazuje, jest to możliwe nawet w przypadku PSP i muszę dodać, że jest to całkiem popularna modyfikacja. Polega ona na tym, że w miejsce napędu UMD użytkownicy wkładają cewkę do ładowania, którą odpowiednio łączą z układem zasilania. To sprawia, że ich PSP może ładować się bezprzewodowo.
To oczywiście nie są wszystkie modyfikacje jakie udało mi się znaleźć – na wyróżnienie zasługują takie “bajery” jak analog z gamepada od Xboxa, subwoofer w miejscu napędu UMD czy dodatkowy analog dla prawego kciuka.
Macie PSP? Dajcie znać w komentarzu!