W końcu do tego doszło. Zakupy na Aliexpress droższe o 23%

aliexpress

Zakupy z Aliexpress cieszyły się u nas dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, jeśli dokładnie ten sam towar, co przykładowo z Allegro, można było w Chinach kupić dwukrotnie taniej? W dodatku często na tej chińskiej platformie dało się złapać różne okazje czy kupony. Od dziś jednak Polacy z pewnością będą mniej chętnie spoglądać w stronę zakupów na Aliexpress.

Pakiet e-commerce czyli podatek na Aliexpress

Dzisiaj, czyli 1 lipca 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy, na mocy których podatek trzeba będzie zapłacić już nie tylko od dużych paczek, ale również od tych najmniejszych, tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro (w przeliczeniu około 100 złotych). Celem wprowadzonego pakietu e-commerce jest wsparcie polskich i unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu z tymi spoza Unii Europejskiej.

W końcu do tego doszło. Zakupy na Aliexpress droższe o 23%

Kwotę VAT pobierze sprzedawca, a będzie ona doliczana z automatu przy zakupach do 150 euro od sprzedawców spoza Unii Europejskiej lub z takich z siedzibą poza EU. Na poniższym zrzucie ekranu możecie zobaczyć jak wygląda to w przypadku zamówienia za kwotę 5 dolarów. Doliczony został podatek w wysokości 1,15 $ już na etapie składania zamówienia przez Aliexpress.

aliexpress zamówienie

Teraz więc wszystkie drobne rzeczy, które chcemy kupić, na starcie będą nas kosztować 23% więcej. Czy Waszym zdaniem spowoduje to spadek zainteresowania zakupami na Aliexpress?

Unia Europejska skonstruowała mechanizm pozwalający sklepom internetowym i platformom sprzedaży pobierać podatek VAT od towarów pochodzących z krajów trzecich w chwili zakupu (tzw. IOSS – Import One Stop Shop, czyli punkt kompleksowej obsługi importu). Decyzję o skorzystaniu z tej opcji, upraszczającej procedury w kraju docelowym (członkowskim UE), podejmują indywidualnie przedsiębiorcy i operatorzy handlu elektronicznego. Klienci, którzy zakupią przedmiot objęty mechanizmem IOSS, zostaną powiadomieni o pobraniu podatku VAT w jego cenie, a nie w momencie odbioru przesyłki. Co jednak istotne, nawet towar objęty mechanizmem IOSS podlega zgłoszeniu celnemu, dlatego Poczta naliczy opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego dla takiej przesyłki.

Nie jest to jeszcze koniec przykrych wiadomości. Każda przesyłka obsługiwana przez Pocztę Polską zostanie obłożona opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego takiej przesyłki. Ma ona wynosić 8,50 złotych i będziemy musieli ją zapłacić niezależnie od tego czy VAT został przez nas opłacony już podczas zamawiana. Płatność będzie mieć miejsce przy odbiorze przesyłki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!