Stało się! Windows będzie wykorzystywał Jądro Linuksa – poznajcie WSL 2 oraz Windows Terminal

windows terminal
Windows Terminal

W ostatnim czasie Microsoft bardzo chętnie bierze czynny udział w rozwoju Linuksa. Firma właśnie zapowiedziała ogromny projekty, jakimi są Windows Subsystem For Linux 2 oraz Windows Terminal.

Windows Subsystem for Linux

Windows Subsystem for Linux (w skócie: WSL), to specjalna usługa, dzięki której w Windowsie 10 możesz uruchomić Linuksa. Tak, funkcja ta jest dostępna już od pewnego czasu i działa naprawdę dobrze. Aby z niej skorzystać wystarczy uruchomić PowerShell jako administrator oraz wpisać poniższą komendę:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Następnie należy przejść do Microsoft Store i zainstalować wybraną przez nas dystrybucję – do wyboru jest kilka, między innymi Ubuntu 18.04, OpenSuse oraz Debian.

Stało się! Windows będzie wykorzystywał Jądro Linuksa - poznajcie WSL 2 oraz Windows Terminal

Dzięki WSL możemy korzystać z linuksowego Terminala nawet na Windowsie, a instalując kilka dodatków jesteśmy w stanie uruchamiać aplikacje z interfejsem graficznym (GUI).

Czas na sequel!

Microsoft właśnie zaprezentował nową wersję tej funkcji nazwaną po prostu WSL 2 i od razu warto napisać co ją odróżnia od poprzednika – Windows od teraz będzie wykorzystywał prawdziwe jądro Linuksa.

Tak, WSL 2 – dzięki wirtualizacji – będzie pracował w oparciu o swoje jądro, a to oznacza, że Windows zacznie zawierać w sobie dwa różne jądra – Linux Kernel oraz Windows NT Kernel. Pierwsza wersja WSL tłumaczyła komendy w taki sposób, aby działały ono w oparciu o wcześniej wspomniany Windows NT Kernel, a to sprawiało, że wiele funkcji i programów nie działało poprawnie.

Stało się! Windows będzie wykorzystywał Jądro Linuksa - poznajcie WSL 2 oraz Windows Terminal

WSL 2 natomiast będzie działać dzięki wirtualizacji. Microsoft zaznacza jednak, że funkcja ta będzie pracować o wiele szybciej i sprawniej niż typowa maszyna wirtualna i co ciekawe – WSL 2 ma być nawet pięć razy szybsze od swojego poprzednika.

Warto przeczytać: Edge może być kolejnym produktem od Microsoftu na… Linuksa

Windows Terminal – konsola na jaką zasługujemy!

Spokojnie, to nie koniec nowości. Microsoft pokazał nam coś jeszcze – Windows Terminal. Jak się domyślacie, jest to konsola, ale nie jest ona taka zwykła. Windows Terminal już na samym początku wyróżnia się naprawdę przyjemnym designem oraz wsparciem dla… chyba wszystkiego – również emoji. Mało tego, aplikacja ta ma być podatna na modyfikacje, bowiem obsługiwać będzie motywy, wtyczki itd.

Ale czym jest Windows Terminal? Ja bym to nazwał ogromnym, konsolowym kombajnem. W jednym oknie tego programu możemy mieć uruchomionych kilka kart z wierszami poleceń, a każda z nich może wyświetlać kompletnie inne środowisko – na przykład na pierwszej karcie możemy włączyć PowerShella, na drugiej konsolę Debiana, a na trzeciej terminal Kali Linux.

Windows Terminal będzie dostępny poprzez Microsoft Store już tego lata, jednak kod źródłowy został już udostępniony na platformie GitHub.

Krótko: Wow!

Domyślałem się, że Microsoft zamierza rozwijać projekt Windows Subsystem for Linux, ale nie spodziewałem się, że przygotuje prawdziwą bombę – WSL 2 oraz Windows Terminal. Muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam, aż w końcu będę mógł skorzystać z tych dodatków!

A Wy co myślicie o tych projektach? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: OMG!Ubuntu; Liliputing 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!