WordPad do usunięcia! Kultowy program znika z Windowsa

WordPad w Windows 11
WordPad w Windows 11

WordPad to prosty edytor biurowy, który był/jest czymś w rodzaju wersją demo dla Microsoft Word. Od 28 lat był stałą częścią systemów Microsoft Windows. Niestety, gigant uznał, że to czas pożegnać się z tym programem.

WordPad do kosza. Jaka jest alternatywa?

WordPad jest obecny w systemach Windows od 28 lat. Fakt, jest o wiele gorszy od Microsoft Office Word, nie oferuje wielu funkcji, dodatków i ułatwień, ale niekiedy, jak brakowało akurat zainstalowanego innego oprogramowania, był niezwykle przydatny. Pozwala też pisać krótkie dokumenty, a do tego oferuje prosty interfejs i szybką pracę. Niestety, Microsoft uznał, że czas zapomnieć o WordPadzie.

Microsoft opublikował informację mówiącą, że WordPad nie będzie otrzymywał nowych aktualizacji. Mało tego, program będzie niedostępny w następnych wersjach systemu Windows. Oczywiście to nie oznacza, że za moment on zniknie z Waszych komputerów. Po prostu spodziewajcie się, że w przyszłości, jak kupicie nowy sprzęt, to WordPada będzie brakować.

WordPad oferuje niewielką liczbę funkcji i raczej ciężko nazwać go edytorem biurowym, choć napisanie listu czy krótkiego dokumentu nie powinno być problemem. Bolesnym może też być fakt wspierania tylko formatów DOC i RTF, bez ODT czy DOCX. Dlatego też osoby nawet niechcące płacić za Microsoft Office i tak musiały wyposażyć się w coś lepszego.

Dobrą alternatywą jest w pełni darmowy i otwarty pakiet biurowy LibreOffice. Innym może spodobać się OnlyOffice. Obydwa pakiety są lekkie i szybkie, mają więcej funkcji i możliwości, a do tego są darmowe.

Źródło: tom’s Hardware

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!