Użytkownicy komputerów z układami Apple M1 (zwłaszcza deweloperzy i inni entuzjaści IT) mają powody do radości. Dlaczego? Otóż od dzisiaj mogą oni natywnie korzystać z Dockera!
Docker to oprogramowanie open source pozwalające na wirtualizację na poziomie systemu operacyjnego (czyli na konteneryzację). Jest to narzędzie przydatne szczególnie dla programistów, bowiem ułatwia wdrażanie i uruchamianie aplikacji rozproszonych. W skrócie, pozwala on nam na umieszczenie programu, jak i jego zależności (biblioteki, configi itd.) w specjalnym “pudełku”, co pozwala na wygodne i bezpieczne testowanie. Takie “pudełko” oczywiście możemy wygodnie przechowywać i przenosić. Rozwiązanie te jest wyjątkowo nowoczesne i o wiele wydajniejsze od popularnej wirtualizacji systemów operacyjnych.
Docker natywnie na Apple M1
Pojawienie się komputerów Apple z nowym układem M1 rozpoczął ogromny proces. To sprawia, że przeróżne aplikacje i usługi są portowane właśnie na nowy układ, a my – konsumenci – możemy cieszyć się dostępem do coraz większej listy natywnego oprogramowania. Tego losu nie ominął również Docker.
Od dzisiaj możemy pobierać Dockera przygotowanego z myślą o komputerach z procesorami M1, a dokładnie mowa tu o MacBooku Air, MacBooku Pro oraz o Macu Mini. Według testerów oprogramowanie to działa naprawdę szybko i wydajnie.
Specjalną wersję Dockera na komputery z układem M1 możecie pobrać >>stąd<<.
Korzystasz z Dockera? Daj znać w komentarzu!
Źródło: MacRumors
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!