WSL będzie otrzymywał nowe jądro Linuxa o wiele szybciej

WSL będzie otrzymywał nowe jądro Linuxa o wiele szybciej
Ubuntu 18.04 WSL

Windows Subsystem for Linux (w skrócie: WSL), to specjalne narzędzie znajdujące się w systemie Windows 10. W wielkim skrócie: pozwala ono na natywne uruchomienie Linuxa wewnątrz Windowsa. Rozwiązanie te boryka się z wieloma problemami, a jeden z nich to bardzo stara wersja jądra. Na szczęście ma się to zmienić.

Windows Subsystem for Linux (w skócie: WSL), to specjalna usługa, dzięki której w Windowsie 10 możesz uruchomić Linuxa. Tak, funkcja ta jest dostępna już od pewnego czasu i działa naprawdę dobrze. Aby z niej skorzystać wystarczy uruchomić PowerShell jako administrator oraz wpisać poniższą komendę:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Następnie należy przejść do Microsoft Store i zainstalować wybraną przez nas dystrybucję – do wyboru jest kilka, między innymi Ubuntu 18.04, OpenSuse oraz Debian. Dzięki WSL możemy korzystać z linuxowego Terminala nawet na Windowsie, a instalując kilka dodatków jesteśmy w stanie uruchamiać aplikacje z interfejsem graficznym (GUI).

Mało tego, Microsoft ciężko pracuje nad nową wersją tego rozwiązania, czyli WSL 2. W odróżnieniu od poprzednika, WSL 2 będzie działać dzięki wirtualizacji. Microsoft zaznacza jednak, że funkcja ta będzie pracować o wiele szybciej i sprawniej niż typowa maszyna wirtualna i co ciekawe – WSL 2 ma być nawet pięć razy szybsze od swojego poprzednika.

Więcej dowiesz się z: Stało się! Windows będzie wykorzystywał Jądro Linuksa – poznajcie WSL 2 oraz Windows Terminal

Windows Update zaktualizuje Linux Kernel w WSL

Jak podaje źródło, od momentu uaktualnienia do Windowsa 10 20H1 Linux Kernel będzie aktualizowany za pośrednictwem Windows Update. Do tej pory mieliśmy dostęp do nowszej wersji jądra instalując od zera nową odsłonę Windowsa 10. Oddzielenie wersji Linux Kernel od obrazu Windowsa oraz wrzucenie go do usługi Windows Update znacznie ułatwi proces aktualizacji i go przede wszystkim przyspieszy, bowiem póki co, większość użytkowników korzystała ze starszych wersji.

WSL będzie otrzymywał nowe jądro Linuxa o wiele szybciej
Ubuntu 18.04 WSL

Korzystacie z funkcji WSL? Do czego się Wam przydaje? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!