Jak wymienić szkiełko aparatu fotograficznego w telefonie Samsung Galaxy S23 FE?

Jak wymienić szkiełko aparatu fotograficznego w telefonie Samsung Galaxy S23 FE?
fot.aliexpress.com

Uszkodzenie smartfona może się zdarzyć każdemu. Zdarzają się jednak takie uszkodzenia, które można usunąć samodzielnie od ręki za naprawdę niewielkie pieniądze. Mieliście kiedyś pęknięty obiektyw aparatu fotograficznego w smartfonie? Zobaczcie, jak w łatwy sposób można naprawić takie uszkodzenie w modelu Samsung Galaxy S23 FE.

Usuń zawartość uszkodzonego szkła z obiektywu, aby je wymienić na nowe

W tym etapie naprawy wystarczy nam tylko urządzenie, pęseta oraz ewentualnie suszarka do włosów. Ciepłe powietrze spowoduje, że klej, który trzyma resztki będzie znacznie słabszy. To sprawi, że demontaż reszty będzie o wiele prostszy. Podczas “odrywania” szkła starajmy się odrywać większe elementy. Rozdrabnianie tego na mniejsze elementy będzie powodować, że resztki będą wpadać do środka. Starajmy się tego uniknąć, ale jeśli już tak się stanie na pewno jakoś temu zaradzimy (przechylając urządzenie wszystko powinno wypaść), ale możemy także użyć odkurzacza biurowego.

Prawo do naprawy
Pęknięty obiektyw aparatu w telefonie Samsung Galaxy S23 FE / fot.rootblog.pl

Po dokładnym oczyszczeniu obiektywy odtłuśćmy ramkę szkiełka alkoholem izopropylowym. Będzie to idealnie podłoże do założenia nowego elementu. I tu czas przejść do samych części. Profesjonalny serwis pogwarancyjny (producenta) wymieniłby całą pokrywę baterii w kwocie około 179 zł dodając do tego koszt robocizny. Takie działanie zaproponują nam również niektóre serwisy pogwarancyjne. Na pewno znajdą się takie, które znajdą inne rozwiązanie, czyli również wymianę samego oczka aparatu fotograficznego. Niestety na chwilę obecną ciężko znaleźć taką część w Internecie, ale koszty dla poprzednich modeli wynosiły około 20 zł. Oczko posiadało już na sobie klej co dodatkowo ułatwia sprawę. Przed naklejeniem pamiętajmy, aby dokładnie wyczyścić obiektyw ponownie używając odkurzacza.

Prawo do naprawy
Pęknięty obiektyw aparatu do telefonu Samsung Galaxy S23 FE / fot.rootblog.pl

Po przygotowaniu smartfona wystarczy, że wkleimy nową część lekko dociskając. Następnie należy położyć coś cięższego na smartfonie, aby klej złapał. I w ten o to szybki sposób zakończymy naprawę, która nie jest trudna, a do jej przeprowadzenia nie będziemy wymagać specjalistycznych narzędzi. Przedstawiony powyżej sposób na wymianę pękniętego oczka w aparacie fotograficznym jest najtańszy i najprostszy, ale są także inne rozwiązania, niestety droższe. Oprócz wcześniej wspomnianej usługi serwisowej można spróbować samodzielnie dokonać wymiany pokrywy baterii. Tu musimy liczyć się z kosztami.

Na pewno nie będziecie musieli wymieniać takiego elementu, bo…

Uszkodzenia samego oczka aparatu są niezwykle rzadkie. Najczęściej uszkadzaną częścią jest oczywiście pokrywa baterii. Lśniąca “tafla” może pęknąć dokładnie tak samo jak wyświetlacz. O ile w sytuacji pękniętej pokrywy baterii można dalej korzystać z telefonu to już przy pęknięciu szkiełka obiektywu fotograficznego sytuacja się mocno komplikuje, ponieważ praktycznie nie mamy możliwości robienia zdjęć. Wymiana pokrywy baterii to i tak jedna z tańszych napraw względem np. wymiany wyświetlacza lub płyty głównej. Przy tak drobnych uszkodzeniach opłaca się naprawiać smartfony nawet kilkukrotnie. Musimy się jednak liczyć, że każda jakakolwiek ingerencja w urządzenie powoduje utratę szczelności. W każdym przypadku wybór należy do właściciela.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!