Wykorzystanie VPN w Rosji wzrosło o ponad 10 000%!

vpn
vpn

Ograniczenia, które zostały nałożone przez rosyjski rząd na użytkowników internetu w Rosji przełożyły się na przeogromny popyt na VPN. Fala instalacji oprogramowania tworzącego wirtualną sieć prywatną rozpoczęła się 11 marca, czyli po tym, kiedy rosyjska agencja komunikacyjna ogłosiła, że będzie blokować dostęp do serwisu Instagram w Rosji.

Rosjanie chcą ominąć rosyjską cenzurę przy pomocy VPN

Dostęp do Instagrama miał zostać zablokowany od 14 marca 2022 roku. Tego też dnia instalacje VPN w Rosji osiągnęły rekordowy poziom i wzrosły aż o 11253% powyżej normy. Takie dane podaje AtlasVPN, który porównał instalacje swojego VPN-a pochodzące z zeszłego tygodnia do średniej liczny instalacji z czasów przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Jak widzimy na wykresie, niektórzy zainteresowali się zaopatrzeniem w VPN jeszcze przed 11 marca. Tego dnia widzimy jednak wyraźny pik na wykresie, który jest związany z ogłoszeniem blokady Instagrama. Od tego dnia liczba instalacji rosła w zaskakującym tempie.

Zainteresowanie VPN nie jest związane jedynie z blokadą Instagrama. Rosyjski rząd kontroluje informacje, które są publikowane przez serwisy informacyjne i strony internetowe. Nic dziwnego, że obywatele Rosji zainteresowali się szczególnie kwestią VPN, aby uniknąć ograniczeń internetowych i cenzury.

Jak pokazuje Google Trends, liczba wyszukań frazy “VPN” wzrosła znacząco w ostatnim czasie, począwszy od 25 lutego. Źródło podaje, że zainteresowanie VPN-ami zostało wzbudzone przez wielu rosyjskich influencerów na Instagramie, którzy zachęcali do takich usług swoich fanów.

Źródło: atlasvpn.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!