Xfce 4.14 Stable już jest i współpracuje z ekranami HiDPI

Xfce 4.14 Stable już jest i współpracuje z ekranami HiDPI

Xfce to zdecydowanie jedno z najlepszych środowisk graficznych dostępnych na Linuksie. Od jakiegoś czasu przeżywa ono drugą młodość, a to za sprawą prac nad nową odsłoną, która wprowadza wiele znaczących zmian. Wreszcie pojawiła się stabilna wersja 4.14, która wizualnie nie zachwyca, ale pod maską wnosi wiele zmian.

Moja główna przygoda z Linuksem zaczęła się kilka lat temu. Pewnego dnia postanowiłem zrezygnować z ciężkiego i momentami irytującego Windowsa 10 i przesiąść się na coś lżejszego i o wiele szybszego. Tak trafiłem na Xubuntu 16.04 z którym bardzo szybko się polubiłem. W sumie dzięki temu OS-owi mój ThinkPad E320 zyskał drugą młodość. Z tego też powodu mam wielki sentyment do tego środowiska graficznego i naprawdę bardzo chętnie do niego wracam. Zainstalowałem je nawet na komputerze rodziców (Linux Mint XFCE), prawdopodobnie wyląduje ono na moim komputerze stacjonarnym, a teraz masz szansę pracować również na moim laptopie!

Xfce 4.14 już jest!

XFCE powstało jeszcze w 1996 roku i z założenia ma być proste w obsłudze, ładne, szybkie i głęboko konfigurowalne. Ostatnim wydaniem tego środowiska graficznego jest 4.12 z… 2015 roku. Tak, po 4 latach i 5 miesiącach doczekaliśmy się aktualizacji do odsłony 4.14, która pod względem wizualnym nie odbiega od poprzednika, jednak zmiany “pod maską” są naprawdę znaczące.

Xfce 4.14 Stable już jest i współpracuje z ekranami HiDPI
Nowa funkcja screensaver

Xfce 4.14 to przede wszystkim natywne wsparcie dla ekranów HiDPI. Nie będę oszukiwał, jest to naprawdę spory problem Linuksa, który w niektórych środowiskach został już zażegnany (chociażby GNOME). Ponadto wprowadzono wsparcie dla VSync i lepszą współpracę z własnościowymi sterownikami NVIDIA. Nareszcie pozbyto się problemu jakim był screen tearing (ile ja czasu poświęciłem na to, aby to naprawić na Linux Mint i niestety zakończyło się to bezowocnie).

Powiadomienia – podobnie jak na Androidzie – to ważna część systemów typu Linux i w wielu środowiskach są one nieźle rozbudowane. Xfce chce dogonić konkurencję i nieco rozbudowuje ten segment między innymi przeprojektowując go i dodając przycisk Nie przeszkadzać.

Xfce 4.14 Stable już jest i współpracuje z ekranami HiDPI
Ułatwiono również zarządzanie urządzeniami Bluetooth

Poprawek doczekały się również aplikacje, które zawsze są obecne w Xfce. Na liście pojawiły się takie programy jak menadżer plików Thunar, application finder, power manager, przeglądarka plików graficznych Ristretto, odtwarzacz muzyczny Parole czy screenshooter. Deweloperzy przygotowali również swój wygaszacz ekranu (jeśli w ogóle ktoś z tego jeszcze korzysta).

Pełną listę zmian możecie podejrzeć >tutaj<.

Xfce 4.14 jest już dostępne do pobrania. Prawdopodobnie już niedługo będzie ono domyślnie wykorzystywane w systemach opartych o to DE, chociażby Xubuntu czy Linux Mint Xfce. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!