Recenzja XGIMI H1 – dobry projektor z porządnym nagłośnieniem?

Recenzja XGIMI H1 - dobry projektor z porządnym nagłośnieniem?

Po recenzji mniejszego brata CC Aurora przyszedł czas na kolejne urządzenie od chińskiego producenta XGIMI. Ciekawa propozycja, teoretycznie ma wszystko co potrzeba do komfortowego oglądania. Na pewno zwrócimy uwagę na ciekawy wygląd, dobre głośniki, system Android. Jak to wypada w praktyce? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja XGIMI H1

  • Lampa OSRAM LED; 0,47″ DMD RGB, 900 ANSI lumenów, żywotność 30 tys. godzin,
  • Technologia wyświetlania: DLP, przekątna do 300 cali,
  • Rozdzielczość natywna 1920 x 1080 pikseli, obsługa 4K, współczynnik projekcji 1,39:1 – 1,5:1 (regulacja mechaniczna), korekcja obrazu o +/- 35 stopni w pionie i +/- 30 stopni w poziomie
  • Nagłośnienie Harman Kardon: 2x przednie membrany 40mm, 2x dolne głośniki niskotonowe
  • Głośność <30dB, pobór prądu 80-130W,
  • Złącza: DC x1, HDMI x2, USB 2.0 x1, USB 3.0 x1, LAN x1, słuchawkowe x1, SPDIF x1, WiFi a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, Bluetooth 4.0,
  • Przekazywanie obrazu: XGMI Assistant, Miracast, Airplay, DLNA,
  • Procesor Mstar 6A928, Cortex-A17, Quadcore 1,75GHz, grafika Mali-T760MP4, 3GB RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej,
  • Interfejs oparty na Androidzie 5.1.1
  • Natywnie obsługiwane formaty wideo: VP6, VP8, MVC, VC1, Divx3/4/5/6, XvidHD, FLV, AVS, HD, MPEG-2, MPEG-4, H.265, RM, RMVB,
  • Natywnie obsługiwane formaty audio: MPEG1/2, MP3, AC-3, TureHD, AAC, HE-AAC, WMA, DTS,
  • Dołączone akcesoria: pilot Bluetooth, zasilacz, przewód zasilający, skrócona instrukcja obsługi.

OPAKOWANIE

Producent od samego początku pozytywnie mnie zaskoczył. Projektor przyszedł w eleganckim pudełku z szufladkami na akcesoria. Miałem wrażenie, iż na testy otrzymałem produkt klasy premium. W zestawie znajdziemy instrukcje w języku angielskim, pilot z wbudowaną baterią Li-ion (ładowany przez micro USB) oraz zasilacz.

PIERWSZE WRAŻENIA

Po opakowaniu byłem pewien, iż nie otrzymam wątpliwej jakości sprzętu, tak też się stało. Pierwsze wrażenie – świetnie wyglądający projektor z dobrym nagłośnieniem (mając nadzieję, iż Harman Kardon nas nie zawiedzie w tym produkcie). Pierwsze uruchomienie i standardowe konfiguracje: pilota, języka (na minus brak polskiego!), wi-fi a na końcu informacja o możliwości obsługi projektora za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona.

DESIGN

XGIMI H1 to projektor o wysokiej jakości wykonania oraz niestandardowym kształcie. Góra projektora została wykończona matowym tworzywem zaś fronty siatką z aluminium. Niestety góra projektora jest bardzo podatna na zapalcowania. Przełamujący mat pasek regulacji głośności jest dotykowy, a tuż poniżej niego znajdziemy przycisk polubienia, strzałki przewijania i next.

Na tyle urządzenia znajdziemy gniazdo optyczne, JACK, zasilania, 2 złącza HDMI, USB 2.0, USB 3.0 i LAN. Powyżej złącz znajduje się kratownica odpowiedzialna za wymianę powietrza. Na spodzie urządzenia znajdują się cztery regulowane nóżki oraz głośniki.

Sprzęt waży lekko ponad 2 kg co trochę utrudnia jego mobilność tak jak duży zasilacz. XGIMI pobiera od 80 do 130 Watów, niestety nie posiada wbudowanego akumulatora.

OBRAZ

Producent w specyfikacji XGIMI H1 obiecuje nam obraz o przekątnej nawet 300 cali, jednak 900 ANSI lumenów to trochę mało na takie rozmiary. Obraz nawet przy niepełnym zaciemnieniu był bardzo dobry. Większość testów przeprowadziłem na zwykłej matowej białej ścianie jednak pokusiłem się o testy na szarej i ku mojemu zdziwieniu nawet biel była dobrze widoczna a obraz czytelny. Projektor nawet przy dłuższej pracy nie generował hałasu co czyniło go prawie bezgłośnym. Kolejna fala zaskoczeń dopłynęła, gdy zwróciłem uwagę na jakość, stabilność i ostrość wyświetlanego obrazu. Po drobnej korekcie w ustawieniach możemy wydobyć na prawdę świetny obraz, chodź standardowy profil w zupełności wystarcza. Na żywotność lampy również nie możemy narzekać, bowiem wynosi ona 30 tysięcy godzin co przekłada się około 1250 dni ciągłej pracy.

xgimi ekran

DŹWIĘK

XGIMI H1 może pracować jako przenośny głośnik (poprzez Bluetooth i WiFi), z wyłączoną lampą. Z przodu obudowy mamy 45-mm membrany (pod obiektywem projektora) a na spodzie dwa głośniki basowe. Głośniki dawały naprawdę ciepłe i miłe dla ucha brzmienie. Byłem zaskoczony jakością dźwięku a ich głośność praktycznie nigdy nie przekraczała 50 procent. Nawet przy oglądaniu teledysków czy koncertów dźwięk był na naprawdę wysokim poziomie jak na taki sprzęt. Nie widzę konieczności użycia dodatkowego nagłośnienia do codziennego użytku.

FUNKCJE SMART

Jeśli spodziewaliście się Androida jak w telewizorach Sony itp. to niestety rzeczywistość jest inna. Nie ma tutaj sklepu Google Play, lecz coś na wzór niego. YouTube różni się od zwykłego, bardzo niemiło zaskoczył mnie brak możliwości puszczania na YT z telefonu jak to ma miejsce w telewizorach. Netflix również nie działał tak jakbym tego oczekiwał. Z trudnością przewijało się film, bez kursora obsługa jest bardzo toporna. Często dochodziło do różnorakich bugów co skutkowało samoczynnym całkowitym zamknięciem aplikacji. Być może aktualizacje naprawią te problemy i bardziej ułatwią poruszanie, chodź i tak ciągle brakuje mi Sklepu Google. Kolejnym minusem jest brak języka Polskiego. Filmy z dysku HDD projektor odtwarzał bez większych problemów.

PILOT

Kolejnym zaskoczeniem był dla mnie pilot XGIMI H1 wykonany z aluminium obsługiwany poprzez Bluetooth. Zawiera on w sobie nawet mikrofon do sterowania głosowego. Ładujemy go poprzez kabel microUSB. Poprzez zastosowanie Bluetooth nie musimy celować w projektor jak w przypadku standardowych pilotów. Obok portu ładowania znajduje się przycisk RESTART oraz “FN key” do zmiany pracy pilota (przez pilot regulujemy ostrość).

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!