Xiaomi 14 Ultra zyskuje nowe możliwości. Przed nami 5G-Advanced

Xiaomi 14 Ultra zyskuje nowe możliwości. Przed nami 5G-Advanced

Nowoczesne smartfony zawsze działają na bazie nowych technologii. Te z kolei nie stoją w miejscu i też rozwijają swoje możliwości czego dowodem jest łączność mobilna. Część społeczeństwa ledwo zdążyła zapoznać się z siecią LTE-Advanced a rynek już głośno mówi o sieci 5,5G. To wszystko za sprawą różnych smartfonów, ale dziś na łamach różnych portali technologicznych jest tylko jeden: Xiaomi 14 Ultra z możliwością obsługi 5G-Advanced.

Xiaomi pierwszy przy tablicy 5,5G?

W Polsce na chwilę obecną wśród zwykłych Kowalskich niewiele się mówi o tak zaawansowanej technologii łączności, ponieważ nie mamy jeszcze dobrze rozwiniętej infrastruktury na poprzednie sieci. Producenci nie zwracają na to większej uwagi wiedząc, że standardy 5,5G w końcu trafią na każdy rynek. Xiaomi jako jeden z pierwszych (konkurencja w postaci Oppo ostro depczę po piętach) nie tylko nie zwraca na to uwagi, ale również prezentuje pierwsze rezultaty swoich działań. Efektem jest wypuszczony jakiś czas temu na rynek Xiaomi 14 Ultra, który jest już gotowy obsługiwać sieć 5G-Advanced. Xiaomi 14 Ultra zyskuje nowe możliwości. Przed nami 5G-Advanced   Jak to możliwe? Producent przygotował swoje urządzenie wypuszczając je z gotowym modułem. Jednak telefon dopiero niedawno uzyskał pełne możliwości obsługi wspominanej sieci. To wszystko za sprawą ostatniej aktualizacji beta (wersja 1.0.9.0.UNACNXM, 527 MB). I tu odpowiedź dla wszystkich zainteresowanych tematem. W trakcie testów China Mobile model Xiaomi 14 Ultra osiągnął prędkość pobierania do 5 Gb/s w technologii 5,5G. Jest to jedna z najszybszych prędkości w połączeniach mobilnych. Operator nie spoczywa na laurach planując do końca tego roku rozszerzyć swoją sieć 5,5G o ponad 300 miast (w końcu to Chiny). Tak szerokie plany mogą zapewnić około 20 mln abonentów 2025 roku.

Co zaoferuje nam sieć 5G-Advanced?

Nie zaskoczę nikogo jeśli napiszę, że będzie to prędkość. Rozwój sieci to nowe możliwości takie jak prędkość pobierania, zmniejszenie opóźnienia i zwiększanie ilości urządzeń możliwych do podłączenia. Patrząc na to z perspektywy Polski musimy sobie wprost powiedzieć, że w naszym kraju mamy takie “udawane 5G”. Nie jest w pełni gotowe na 5G, ale operatorzy podrasowują sieć zarówno w nazewnictwie jak i samych możliwościach. Z kolei Chińczycy śmiało dążą do rozwoju pokazują, że są pionierami w kwestiach 5,5G (określanym również 5G-Advanced).

Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Ultra oficjalniea
fot. producenta

Dzięki tak zaawansowanej sieci możemy zyskać naprawdę wiele. Oprócz wspomnianej prędkości pobierania danych (możliwa nawet do 10 Gb/s) zyskamy nowe pasma. Trudno wypatrywać, kiedy sieć pojawi się w Polsce, ale na pewno rynek smartfonów będzie gotowy na obsługę tak zaawansowanej sieci. Jak wspomniałem wcześniej nie tylko Xiaomi rozwija się w tej kwestii. Również mocno zaawansowane możliwości ma smartfon Oppo z rodziny Find X7. Już niedługo z pewnością zobaczymy więcej takich urządzeń, bo każdy producent elektroniki zapowiada podobne działanie (większość rynku smartfonów to chińscy producenci).

Źródło: Gizmochina

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!