Xiaomi przegięło! Test opaski Xiaomi Mi Band 8

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Nie tak dawno temu odbyła się premiera Xiaomi Mi Band 8, czyli już kolejnej generacji niezwykle popularnej opaski sportowej. Nowa wersja dosyć mocno wyróżnia się na tle swoich poprzedników, gdzie od generacji czwartej do siódmej postęp był marginalny. Jak w naszych testach wypadł Xiaomi Mi Band 8?

Xiaomi Mi Band 8 – specyfikacja

Zacznijmy od specyfikacji opaski:

  • Wyświetlacz: 1,62″, AMOLED, 192 x 490 pikseli, szkło 2.5D
  • Czujniki: Pomiaru tętna, SpO2, czujnik ruchu
  • Łączność: Bluetooth 5.1
  • Bateria: 190 mAh (deklarowany czas pracy do 16 dni)
  • Wymiary: 48 x 22,5 x 10,99 mm
  • Waga: 27 g
  • Wodoszczelność: 5 ATM
  • Kompatybilność: Android, iOS

Póki co, opaska Mi Band 8 nie jest oficjalnie dostępna w Polsce. W polskiej sieci znajdziemy osoby, które sprzedają produkt z dystrybucji chińskiej, a cena wynosi niecałe 290 złotych. Warto dodać, że produkt możemy nieco taniej zakupić w Chinach.

Xiaomi Mi Band 8 – test

Konstrukcja

Przez ostatnie lata wygląd pastylki ulegał tylko niewielkim zmianom. Choć stała się nieco większa i grubsza, jej podstawowy schemat pozostał niezmieniony. W 8. generacji doszło do zmian. Obecnie zdecydowano się na wprowadzenie osobnego paska, który jest przymocowany do końców pastylki za pomocą zatrzasku. Wystarczy nacisnąć przycisk, a pasek można odłączyć. Ta nowa konstrukcja jest prosta i działa zgodnie z oczekiwaniami. Sam pasek wykonany jest z matowego silikonu, co oznacza, że może nabrać drobnych rys, jednak jest to charakterystyczna cecha, z którą nie da się nic zrobić.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Xiaomi nie ogranicza nas do jednej opcji, ponieważ oferuje różne możliwości zamocowania pastylki. Istnieją dostępne paski skórzane w różnych wariantach, które można również przypiąć na szyi, przypominając naszyjnik. Dla pasjonatów biegania Xiaomi przygotowało specjalne mocowanie do buta. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomiary naszego biegu mają być bardziej precyzyjne, a nawet dostarczać informacji dotyczących poprawnego ustawienia stopy i długości kroku. Niestety, nie mieliśmy okazji przetestować tego mocowania, ale wygląda profesjonalnie.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Ekran jest otoczony przez plastikową, błyszczącą ramkę, która nadaje opasce poważniejszy wygląd. Dzięki temu, nawet po zmianie na skórzany pasek, możemy swobodnie nosić sprzęt w bardziej eleganckim stylu. Niestety, to tworzywo ma pewną wadę – łatwo zbiera odciski palców, dlatego czasami warto przetrzeć je, aby usunąć ślady.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Ekran

Ekran ma przekątną 1,62 cala i jest wykonany w technologii AMOLED. Warto zaznaczyć, że ma odświeżanie 60 Hz, co stanowi znaczną różnicę w porównaniu do standardowego odświeżania 30 Hz w poprzednich Mi Bandach. Ta zmiana jest bardzo odczuwalna, ponieważ cały system działa teraz o wiele sprawniej i płynniej. Animacje są bardziej klarowne, a ogólny komfort korzystania z opaski wzrósł nawet kilkukrotnie.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8 i Xiaomi Mi Band 7

Dodatkowo, dodano czujnik światła, a dla miłośników zawsze włączonych ekranów pojawiła się funkcja Always-On Display (AOD), która wyświetla aktualną godzinę na ekranie w formie białego obrysu, minimalizując zużycie energii. Jednak aktywacja AOD znacznie skraca czas działania baterii, który wynosi maksymalnie 5 do 6 dni.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Smart Band 8

System

Oprogramowanie w Xiaomi Mi Band 8 jest intuicyjne i łatwe w obsłudze. Przesuwając palcem w prawo, możemy uzyskać dostęp do skrótów do ustawień, odnalezienia telefonu i trybu Nie przeszkadzać. Przesuwając w dół, zobaczymy powiadomień, również z polskimi znakami. Przesunięcie w lewo przenosi nas do widgetów, które możemy dostosować według naszych preferencji w aplikacji. Przesunięcie w górę przenosi nas do głównego menu, gdzie znajduje się lista aktywności i treningów. Możemy wybrać spośród aż 150 różnych rodzajów aktywności, obejmujących bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, a nawet szachy i planszówki.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Uzyskiwane wyniki porównaliśmy z Mi Bandem 7 i 8. generacja okazała się bardziej precyzyjna. W porównaniu do poprzedniej generacji, różnica wynosi około 20-25%, co jest dość znaczącym ulepszeniem.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Oprócz mierzenia kroków, Xiaomi Smart Band 8 umożliwia również pomiar tętna. Dodatkowo, możemy ustawić powiadomienia, które zostaną wysłane, gdy nasze tętno osiągnie zbyt wysoki lub niski poziom, lub gdy wystąpi nagła zmiana. Istnieje także możliwość pomiaru nasycenia krwi tlenem, monitorowania wskaźnika stresu oraz analizowania jakości snu. Funkcja snu jest szczegółowa, pozwalając nam nie tylko zobaczyć fazy głębokiego i płytkiego snu, ale także identyfikować poszczególne przebudzenia oraz monitorować wskaźnik oddechu.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8

Bateria

Po około 11 dniach poziom baterii wynosi 5%. Warto zauważyć, że w tym okresie wykorzystywaliśmy opaskę do nagrywania wideo z długo włączonym ekranem. Patrząc na te wyniki, możemy uwierzyć, że opaska wytrzyma te deklarowane 16 dni działania, choć te 13-14 dni wygląda realniej. Z włączonym AOD, czas pracy baterii może być zbliżony do 5-6 dni.

Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Smart Band 8

Podsumowanie

Xiaomi Mi Band 8 to niemalże rewolucja w porównaniu do poprzednich generacji. Sprzęt ma swoje wady, ale mocno wyróżnia się na tle poprzedników i jest od nich zauważalnie lepszy. Nareszcie Xiaomi dokonało jakiegoś postępu, ponieważ od 4. do 7. generacji zmiany były naprawdę niewielkie.

Xiaomi Mi Band 8 – pełna recenzja

Z pełną recenzją Xiaomi Mi Band 8 możecie zapoznać się poniżej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!