Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S55 to prawdziwy hit! [recenzja]

Xiaomi Roborock S55

Odkurzacz automatyczny Xiaomi to bardzo dobra alternatywa dla drogich odkurzaczy, które od długiego czasu dostępne są na rynku. Teraz postanowiłem sprawdzić jak spisuje się jeden z nowszych produktów chińskiego giganta – Roborock S55!

Tak w zasadzie to Xiaomi w chwili obecnej ma tylko jeden odkurzacz automatyczny, czyli Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner, który użytkowałem przez ponad rok. Produkt ten wykonany został przez firmę Roborock, w którą chiński gigant zainwestował, a której produkty są w chwili obecnej w pełni kompatybilne z aplikacją Xiaomi Home. Z tego też powodu pozwoliłem sobie nazwać testowane teraz urządzenie Xiaomi Roborock S55.

Specyfikacja Roborock S55

 • Wymiary i waga: 136,5 x 130 x 98 mm, 3,5 kg
 • Moc: 55W
 • Ssanie: 2000 Pa
 • Pojemność zbiornika na brud: 0,48 l
 • Pojemność zbiornika na wodę: 0,14 l
 • Funkcje: laserowe mapowanie pomieszczeń, automatyczne wykrywanie dywanów, samoładowanie, zdalne sterowanie, sterowanie głosowe, harmonogram pracy, wirtualne ściany, mopowanie, zamiatanie, sprzątanie punktowe
 • Czujniki: akcelerometr, czujnik klifowy, czujnik kolizji, czujnik kompasu, czujnik ładowania, czujnik odległości, czujnik pojemnika na kurz, czujnik pokrywy zderzaka, czujnik prędkości wentylatora, czujnik ścian, czujnik upadku, drogomierz, żyroskop
 • Filtry: HEPA
 • Bateria: 5200 mAh – około 150 min odkurzania, około 60 min mopowania
 • Łączność: WiFi
 • Cena: ~1500 zł w sklepie Geekbuying.pl

Recenzja i test wideo Xiaomi Roborock S55

Wykonanie odkurzacza i zawartość zestawu

Xiaomi Roborock S55 wyglądem przypomina typowy odkurzacz automatyczny. Jego obudowa wykonana jest z błyszczącego plastiku, co dodaje urządzeniu nowoczesnego stylu. Ściany boczne na szczęście wykonane są z matowego tworzywa sztucznego, na którym ewentualne rysy i obicia nie są tak widoczne, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku błyszczącej faktury. W sprzedaży dostępna jest też biała wersja, która o dziwo różni się numeracją i dostępna jest jako Roborock S50.

roborock s55 bok

Na górze odkurzacza znalazły się trzy przyciski – włącznik, przycisk sprzątania punktowego oraz przycisk powrotu do stacji dokującej. Dodatkowo producent umieścił tam też laserowy czujnik, który odpowiada za mapowanie sprzątanych pomieszczeń, a także klapę, pod którą znajduje się pojemnik na brud i szczotka do czyszczenia odkurzacza.

roborock s55 góra

Odkurzacz napędzany jest dwoma masywnymi kołami wspomaganymi przez mniejsze, skrętne kółeczko. Dzięki takiej budowie bez trudu poradzić sobie może z przeszkodami, których wysokość wynosi nawet 2 cm (i potwierdzam, że bez problemu przejeżdża sobie po nogach suszarki na ubrania). W dolnej części znajduje się także mała, obrotowa zmiotka, która zagarnia brud dla głównej turboszczotki.

roborock s55 z góry

Dzięki wyposażeniu odkurzacza w sporą liczbę czujników nie trzeba obawiać się o to, że spadnie on ze schodów lub też uderzy coś, co mogłoby się zniszczyć. Odkurzacz unika wszystkiego, co wcześniej zeskanuje, a w przypadku natrafienia na nieoczekiwaną przeszkodę, po delikatnym dotknięciu zderzakiem zaczyna próbować ją objechać.

Odkurzanie i obsługa odkurzacz automatycznego

Xiaomi Roborock S55, a wcześniej jego poprzednik, to urządzenie “must have” w naszym domu. Choć sprzęt ten nie pozwala na całkowite wyrzucenie z domu tradycyjnego odkurzacza i mopa (o czym za chwilę), to jednak sprawia, że trzeba z nich korzystać znacznie rzadziej.

Xiaomi Roborock S55

Obsługa i konfiguracja odkurzacza Roboroc S55 jest naprawdę prosta. Wszystko robimy z poziomu smartfona i aplikacji mobilnej Xiaomi Home (Mi Home), która pomimo tego, że jest w języku polskim, to elementy poświęcone Roborock S55 wyświetla w języku angielskim. Za jej pomocą możemy aktywować sprzątanie, zdalnie sterować odkurzaczem (rewelacja, jakby miało się samochodzik na sterowanie, który przy okazji sprząta), modyfikować harmonogram sprzątań, a także precyzować punkty intensywnego sprzątania oraz wirtualne ściany, których odkurzacz ma nie pokonywać.

Dzięki zaawansowanym algorytmom i możliwości skanowania pomieszczeń, odkurzacz nie sprząta na oślep, tylko porusza się strefami, po wcześniej “zbadanym” terenie. Dzięki temu bardzo rzadko zdarza się, że jakieś miejsce zostaje pominięte. Oczywiście nie ma problemu, by potem wysłać do niego odkurzacz, ale ja osobiście preferuję pracę efektywną – raz a dobrze – i w większości przypadków Roborock S55 sobie z tym radzi.

roborock s55 brud

Sprzątanie możemy rozpocząć na trzy sposoby – wciskając przycisk na odkurzaczu, w aplikacji mobilnej lub też wykorzystując do tego asystenta głosowego (np. Google Asystent) – “OK Google, uruchom odkurzacz”. Wysprzątanie pomieszczeń o powierzchni około 40 metrów zajmuje mu z grubsza 35 minut. Naładowana do pełna bateria pozwoli na wysprzątanie takiej powierzchni 4 razy, zanim odkurzacz będzie wymagał powrotu do stacji dokującej.

roborock s55 sprzątanie

Przeważnie nie ma potrzeby nadzorowania odkurzacza, jednak jeśli ktoś ma na podłodze sporo przewodów, to warto mieć na uwadze, że Roborock S55 lubi się w nie zaplątać. Jeśli nie będzie w stanie wyjechać z takowych sprzątanie zakończy się i dostaniemy powiadomienie na telefon, że coś zakłóciło pracę odkurzacza. Warto więc zadbać o to, by wszelkie przewody, przedłużacze, itp. były odpowiednio zabezpieczone. Wtedy odkurzacz Xiaomi poradzi sobie ze sprzątaniem najlepiej.

roborock s55 stacja dokująca

Sprzęt ten najlepiej radzi sobie oczywiście na powierzchniach takich jak panele, drewniane podłogi, kafelki i wykładziny. Producent jednak postarał się o to, by dywany nie były mu straszne i gdy tylko odkurzacz wykryje takowy, to zwiększy obroty, by jak najlepiej poradzić sobie z brudem. W tym wypadku jednak niestety efekty nie są tak dobre jak w przypadku innych powierzchni, a odkurzacz bardziej dywan odświeży, aniżeli wyciągnie z niego cały brud.

Mopowanie – miły dodatek, ale szału nie ma

Producent wyposażył Roborock S55 w jeszcze jedną, ciekawą funkcję. Mianowicie odkurzacz ten może także mopować wcześniej posprzątaną powierzchnię, poprzez podłączenie do niego zbiornika z wodą i ściereczką.

roborock s55 mop

Niestety jak już wspomniałem wcześniej, nie jest to rozwiązanie na tyle dobre, by można było całkowicie zrezygnować z tradycyjnego mopa w domu. Roborock S55 może zetrzeć kurz z podłogi, ale na zebranie większego brudu lub naprawdę dobre umycie podłóg nie liczcie. Raczej powiedziałbym, że to działanie może służyć bardziej odświeżeniu podłogi, aniżeli dokładnemu umyciu jej.

roborock s55 mycie podłogi

Jego możliwości wystarczą jednak na zebranie drobnej warstwy kurzu, które może się codziennie pojawić na podłodze. Myślę więc, że alergicy mogliby naprawdę skorzystać z tego rozwiązania, zamiast codziennie myć podłogę w “tradycyjny” sposób.

Zamów odkurzacz Xiaomi Roborock S55 w sklepie Geekbuying.pl

Zamów odkurzacz Xiaomi Roborock S55 w sklepie Świat Baterii

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!