Xiaomi to drugi największy producent telefonów w Polsce

Redmi Note 8T

Stało się. Xiaomi w naszym kraju pnie się bardzo dynamicznie w górę, co pokazują najnowsze statystyki. Chiński producent wskoczył właśnie na drugie miejsce w statystyce sprzedaży smartfonów w Polsce!

Lider pozostaje bez zmian

Jak wynika z danych opublikowanych przez IDC, to Samsung, z wynikiem 32,3% wciąż prowadzi na naszym rynku. Co prawda koreański gigant miał zdecydowanie lepszy okres, jak widać na poniższym wykresie, ale wciąż zajmuje pozycję lidera i wyprzedza znacznie konkurencję. Prawie co trzeci zakupiony w ubiegłym roku smartfon pochodził od Samsunga, ale widać, że tendencja jest spadkowa. Naprawdę jestem ciekaw, jak będzie to wyglądało w tym roku, szczególnie, że zbliża się premiera Samgunga Galaxy S20 oraz składanego Samsunga Z Flip.

Warto przeczytać: Koronawirus: Xiaomi zamyka swoje sklepy, a czy my powinniśmy się obawiać paczek z Chin?

Znacznie gorzej radzi sobie Huawei, który, po tym jak szedł z Samsungiem praktycznie łeb w łeb, spadł na trzecią pozycję. Ogromny spadek na rzecz Koreańczyków zanotował na początku 2019 roku i zakończył go z wynikiem 20,6%. W tej sytuacji zdecydowanie nie pomógł ban na usługi Google, który dodatkowo zniechęcił Polaków do Huawei’a oraz uprzykrzył życie chińskiemu producentowi.

xiaomi producenci udział rynek

Wreszcie dochodzimy do Xiaomi, które od początku 2019 roku systematycznie rosło. Aspiracje marki na bycie numerem 2 spełniły się zdecydowanie szybciej niż mogliśmy się spodziewać. Pragnę przypomnieć, że firma ta weszła do Polski w 2016 roku i była wtedy dość mało znana. Co prawda istniała “baza” w postaci osób, które znały Xiaomi, ponieważ importowały je bezpośrednio z Chin oraz szczerze polecały, ale marka była uznawana za egzotyczną (żeby nie powiedzieć jeszcze gorzej). Jeśli takie tempo wzrostu uda się utrzymać, to pozycja lidera robi się zagrożona.

Xiaomi to drugi największy producent telefonów w Polsce

Spory sukces to zasługa wyśmienicie wycenionych urządzeń: rozpoczynając od budżetowców takich jak Redmi 7A, poprzez średniopółkowce jak Redmi Note 7, Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro, kończąc na flagowcach Mi 9 i Mi 9T Pro. Oczywiście to nie wszystkie smartfony, na które warto zwrócić uwagę. W budowaniu marki pomogły liczne promocje czy nowo otwarte salony.

Zobacz też: Polski oddział Realme już w przygotowaniu!

A co jeśli Xiaomi zdrożeje? Może mi nie uwierzycie, ale jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Smartfony Xiaomi mogą stać się bardziej premium, ale to marka Redmi zajmie się produkcją urządzeń o wysokim stosunku cena-jakość-wydajność. Poza tym pomarańczowy producent musi się pilnować, ponieważ niedługo w Polsce pojawią się Realme oraz Vivo.

[totalpoll id=”38159″]

Dajcie znać poprzez udział w ankiecie czy i Wy przyczyniliście się do sukcesu Xiaomi!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!