Xiaomi zaczęło prace nad nową siedzibą!

xiaomi wuhan

Xiaomi, niewątpliwie, jest naprawdę potężnym producentem na rynku elektroniku konsumenckiej. Nie mówię tu nawet o smartfonach, gdzie ich wyniki sprzedażowe zagrażają takim korporacjom jak Samsung. Produkuje praktycznie wszystko z tej kategorii. Pomarańczowi ciągnie rosną, a teraz zaczęli budowę nowej siedziby!

Wuhan miastem nowej siedziby Xiaomi

Pomarańczowi swoją główną siedzibę dzisiaj mają w Pekinie. Dokładniej to w dzielnicy Pekinu, która jest prawie w centrum stolicy Chińskiej Republiki Ludowej.

xiaomi siedziba

Postanowili przenieść się do Wuhan. Warto zauważyć, że jest mniejszym miastem w porównaniu do Pekinu. Skąd ten pomysł na to przedsięwzięcie? Xiaomi tłumaczy, że pomimo tego, iż jest to “miasto 2. poziomu”, to jest idealny na centrum badawczo-rozwojowe. Wynikać ma to z faktu, iż jest w dogodnej lokalizacji oraz jest w nim wiele uniwersytetów. Nowa siedziba ma dać miejsce pracy nawet dla 10 tys. osób, tak więc młode talenty będą miały gdzie spożytkować swoją wiedzę. Dodatkowo, Xiaomi chce, by ta siedziba współpracowała wraz ze sztuczną inteligencją. W końcu, żyjemy w czasach, gdzie AI zaczyna nas powoli otaczać.

Przenosiny chińskiego giganta nie są spontanicznym pomysłem. Już w 2017 roku zaczęli pierwsze rozmowy z władzami Wuhan na ten temat. Udało im się wtedy nawet otworzyć parę biur w Dolinie Optycznej.

xiaomi wuhan

Z czego jeszcze może wynikać taka zmiana? Może chęć odcięcia się od natłoku w wielkich miastach. Może wydawać się to dość abstrakcyjne pojęcie, mówiąc o Chinach, czyli najludniejszym państwie na świecie. Jednakże, zawsze trochę “luźniej” będzie w mieście, gdzie mieszka ciut mniej niż 8 milionów osób, aniżeli w Pekinie, gdzie ich prawie 22 miliony. Przykładowo, ostatnio Huawei podjął taką decyzję i przeniósł się do Guangdong. Dla takich miast jest to też na rękę, bo stają się bardziej wartościowe.

Oczywiście, trzeba będzie przenieść pracowników. Xiaomi już o to zadbało i pracownicy mają mieć zapewnione zachowanie dotychczasowej stawki oraz szereg dodatków. M. in. pomoc w znalezieniu mieszkania oraz premię wysokości 30000 juanów. “Starzy”, doświadczeni pracownicy wraz z młodymi umysłami absolwentów tamtejszych uczelni to może być mieszanka, która przyczyni się do rozwoju firmy. Jednakże, na razie to tylko początek prac. Planowane zakończenie budowy zapowiedziane jest na 2020-2021 rok. Sądzę, że to może sprawić, że Xiaomi jeszcze bardziej urośnie i umocni swoją pozycję na rynku.

A wy, co sądzicie o takiej zmianie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!