Xiaomi znika z czarnej listy USA. Koniec procesu sądowego

xiaomi logo

Chiński producent smartfonów pozwał rząd USA na początku tego roku po tym jak Departament Obrony USA za czasów prezydentury Donalda Trumpa wydał rozporządzenie wskazujące Xiaomi jako powiązane z chińskim wojskiem. Ta decyzja oznaczałaby wycofanie się marki z giełdy w USA. Teraz jednak Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zgodził się, że można unieważnić te oznaczenie zgodnie z wnioskiem wniesionym do amerykańskiego sądu.

Xiaomi oczyszczone z zarzutów. Firma może działać w USA

W marcu amerykański sąd stanął po stronie Xiaomi w procesie i tymczasowo wstrzymał zakaz. Sędzia okręgowy powiedział wtedy, że Xiaomi prawdopodobnie wygra całkowite cofnięcie zakazu w miarę rozwoju postępowania sądowego. Sprawa potoczyła się dokładnie tak jak przewidywał.

Jak podaje źródło, Xiaomi odmówiło komentarza. Producent jednak bacznie monitoruję tę sprawę. Z pewnością firma z Państwa Środka cieszy się z tej decyzji, ponieważ dzięki temu akcje w Hongkongu wzrosły o ponad 6%. Wcześniej, wraz z decyzją o wpisaniu na “czarną listę” Xiaomi zanotowało drastyczny spadek.

Z kolei rząd Stanów Zjednoczonych jest nadal zaniepokojony amerykańskimi inwestycjami w firmy powiązane z chińskim wojskiem, co powiedziała Emily Horne, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

The Biden Administration is deeply concerned about potential U.S. investments in companies linked to the Chinese military and fully committed to keeping up pressure on such companies

te słowa padły w oświadczeniu

Teraz najprawdopodobniej i inne chińskie firmy przygotowują się do wygrania takiego procesu. Myślę, że jedna z nich nie będzie jednak Huawei. To spory gracz na rynku, który z “banem” od USA musi sie mierzyć od dawna. Ogromne środki zostały wtłoczone w rozwój własnego systemu i sądzę, że tą drogą dalej będzie podążać ta firma.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!