Xubuntu 21.04 to będzie prawdziwa rewolucja!

xubuntu ubuntu

Xubuntu to dystrybucja, od której zacząłem swoją świadomą przygodę z Linuxem. Z tego też powodu regularnie wracam do tego systemu i sprawdzam, co nowego się w nim pojawia. Jak się okazuje, Xubuntu 21.04 będzie naprawdę rewolucyjnym wydaniem!

Moja główna przygoda z Linuxem zaczęła się kilka lat temu. Pewnego dnia postanowiłem zrezygnować z ciężkiego i momentami irytującego Windowsa 10 i przesiąść się na coś lżejszego i o wiele szybszego. Tak trafiłem na Xubuntu 16.04 z którym bardzo szybko się polubiłem. W sumie dzięki temu OS-owi mój ThinkPad E320 zyskał drugą młodość. Dlatego też do Xfce mam całkiem spore przywiązanie.

Xubuntu 21.04

Xfce 4.16 to kolejny krok w unowocześnianiu środowiska graficznego, które powstało dosyć dawno temu, bo w 1996 roku. Dlatego też w najnowszej wersji kompletnie pozbyto się wsparcia dla GTK2 aby móc skupić się tylko na GTK3. Do tego przerzucono się na dekoracje client-side, a także zmieniono ikony przeróżnych elementów systemowych. Poprawiono okno About Xfce i ulepszono wsparcie dla skalowania zmiennoprzecinkowego.

O Xfce 4.16 więcej dowiecie się z: Xfce 4.16 wydane! Klasyczne i lekkie środowisko też chce być nowoczesne!

Czemu wspominam o Xfce 4.16? Otóż Xubuntu 21.04 będzie wykorzystywać właśnie to środowisko. Jest to naprawdę spory krok. Mało tego, najnowsze Xubuntu będzie oferowało wiele wizualnych zmian, w tym ikony stanu Ayatana oraz paczkę ikon aplikacji Adwaita. Ponadto system na dzień dobry przywita kilkoma nowymi aplikacjami, na przykład menedżerem pakietów Synaptic oraz HexChat IRC. Twórcy pokuszą się również o dodanie kilku nowych, ale bardzo przydatnych skrótów klawiszowych, na przykład kombinacja Super+R uruchomi wyszukiwarkę aplikacji. Warto dodać, że w systemach Linux można ręcznie definiować skróty klawiszowe.

Xubuntu 21.04 to będzie prawdziwa rewolucja!
(fot. OMG!ubuntu)

Najnowsze Xubuntu 21.04 pojawi się dokładnie wtedy kiedy Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo, czyli w drugiej połowie kwietnia bieżącego roku. Jak widać, jest na co czekać.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!