Nie tylko hulajnogi elektryczne i drobne pojazdy, ale także rolki i tradycyjne deskorolki będą objęte zmianą przepisów

deskorolka przepisy

Już za kilka dni (20.05.2021r.) wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach o ruchu drogowym, które obejmują swym zakresem nie tylko hulajnogi elektryczne, co dość powszechnie mówiło się od dłuższego czasu, ale  i, co może być dla niektórych zaskoczeniem, inne podobne pojazdy. Nowe przepisy wprowadzają bowiem regulacje zasad poruszania się wszelkimi niedużymi środkami transportu i to nie tylko pojazdami elektrycznymi. Choć oczywiście dotyczą one głównie hulajnóg, o których uregulowanie już od dawna apelowano, to nowelizacja obejmuje nie tylko popularne od niedawna hoverboardy czy deskorolki elektryczne, ale także choćby rolki, wrotki i tradycyjne deski.

Hulajnogi elektryczne błyskawicznie wdarły się na ulice miast, a rozwijana przez nich prędkość oraz ilość użytkowników spowodowała, że pojawiła się konieczność wprowadzenia przepisów regulujących ich ruch. I to nie tylko z zakresu, co mogłoby się niektórym początkowo wydawać prędkości i drogi po jakiej powinno się jeździć, ale i spraw tzw. oczywistych, choć nie dla wszystkich, bo przecież lubimy się tłumaczyć: jak coś nie jest zakazane, to jest dozwolone.             Z tych „spraw oczywistych” warto wspomnieć wymieniony wprost w przepisach zakaz jazdy po spożyciu alkoholu lub podobnie działających środków czy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. 

Zmiany zasad ruchu drogowego dla wszystkich urządzeń wspomagających

Nowe i zmienione przepisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym wykorzystano do uregulowania zasad poruszania się całą gamą innych pojazdów. Zdefiniowano pojęcia nie tylko hulajnogi elektrycznej, ale i innych pojazdów elektrycznych („urządzenie transportu osobistego”) a także wszelkiego sprzętu sportowo-rekreacyjnego przeznaczonego do poruszania się w pozycji stojącej, napędzanego siłą mięśni („urządzenie wspomagających ruch”) czyli np. rolki, wrotki, deskorolki, tradycyjne hulajnogi. 

hulajnogi elektryczne xiaomi m365 i m365 pro
Hulajnogi elektryczne Xiaomi

Elektryczna deskorolka nie dla dzieci

Przepisy zakazują poruszania się w każdej sytuacji urządzeniami transportu osobistego po drodze publicznej przez dzieci młodsze niż 10 lat. Spróbować jazdy takimi pojazdami mogą one tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Osoby, które ukończyły 10 rok życia, ale nie są jeszcze pełnoletnie, do kierowania tego typu urządzeniami będą potrzebowały karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T

Jazda elektrykami po chodnikach tylko wyjątkowo

Dość często można zaobserwować, że osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych czy innych pojazdów napędzanych elektrycznie poruszają się po chodniku. Przepisy nakazują im od 20.05.2021 r. jazdę po drodze dla rowerów, a korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych dozwolone będzie tylko wtedy, gdy wydzielonej drogi dla rowerów nie będzie. A jadąc po chodniku osoby takie będą miały nakazane jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i poruszania się w taki sposób, by nie utrudniać pieszym ruchu. 

hulajnogi elektryczne 4swiss e-orange ex4 front
4SWISS E-orange EX4

Surowe mandaty

W przestrzeganiu nowych obowiązków pomóc ma katalog mandatów, które będą służyły do skłonienia użytkowników pojazdów do zmiany przyzwyczajeń związanych ze swoimi pojazdami. Przykładowe kwoty to na przykład 200 zł mandatu za korzystanie podczas jazdy z telefonu (wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku), 100 zł kary za przewożenie zwierzęcia, ładunku lub innej osoby. Za niektóre wykroczenia przepisy przewidują jednak wyższe sankcje, między innymi 350 zł kary za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Między 300 zł a 500 zł grozić będzie zaś za prowadzenie po alkoholu lub środkach odurzających.

Czy używacie na co dzień któregoś z pojazdów, którego dotyczą zmiany? Jak wpłyną one na Wasz codzienny transport albo rekreacyjną aktywność? Dajcie znać w komentarzach. Przez najbliższe dni przybliżać Wam będziemy nowe przepisy, tak by  nie zaskoczyło Was coś podczas Waszych jazd.

Wpis powstał przy współpracy z Kancelarią Prawną KMWP

Nie tylko hulajnogi elektryczne i drobne pojazdy, ale także rolki i tradycyjne deskorolki będą objęte zmianą przepisów

Tomasz Mihułka – radca prawny
Dominik Kempa – aplikant radcowski
Kancelaria Prawna KMWP

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!