Korzystasz z 1Password i Linuxa? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość

1password

Menedżery haseł to wbrew pozorom bardzo przydatne narzędzia. Pozwalają nam nie tylko na niepamiętanie wszystkich haseł, ale również na lepsze zabezpieczenie naszych kont. Jeden z tych popularniejszych – 1Password – już niedługo dostanie własną aplikację na Linuxa!

Przez większość swojego życia korzystałem z wbudowanego menedżera haseł w przeglądarkę Google Chrome. Nie jest to zbyt dobry wybór, bowiem hasła w żaden sposób nie są zabezpieczone i w prosty sposób można je wyeksportować w formę niezaszyfrowanego pliku CSV. Menedżer haseł natomiast trzyma nasze hasła zaszyfrowane i dostępne dopiero po wpisaniu hasła głównego lub PIN-u. Ponadto pozwala nam na generowanie bezpiecznych haseł oraz na lepsze zarządzanie nimi.

Warto przeczytać: BitWarden pozwoli na korzystanie z Windows Hello i Touch ID!

1Password z oficjalną aplikacją na Linuxa

Jedną z form dostępu do naszych haseł w menedżerze są aplikacje desktopowe. Niemalże każde tego typu narzędzie oferuje programy na Windowsa, MacOS oraz Linuxa. Do tego grona dołączyć chce również 1Password, który pracuje nad dedykowaną aplikacją na Pingwinka.

Jak się okazuje, 1Password właśnie testuje oficjalną aplikację na Linuxa. Co ważne, nie jest to typowy Electron, a natywny program napisany w Rust, który obsługiwać ma sporo funkcji, chociażby ciemny motyw, odblokowywanie za pomocą konta systemowego Linux (włącznie z biometryką), skróty klawiszowe, a także tworzenie kolekcji. Ponadto aplikacja ma współpracować z menedżerami okien typu Tiling.

1password
1Password na Linux (fot. OMG!Ubuntu)

Aby zainstalować testową wersję 1Password na systemie Ubuntu 20.04 LTS należy wpisać poniższe komendy:

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 3FEF9748469ADBE15DA7CA80AC2D62742012EA22
sudo add-apt-repository 'deb [arch=amd64] https://onepassword.s3.amazonaws.com/linux/debian edge main'
sudo apt install 1password

Z jakiego menedżera haseł korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!