4MLinux 34.0 już jest! To kolejna dystrybucja prosto z Polski

4mlinux

4MLinux to polska dystrybucja Linuxa tworzona przez Zbigniewa Konojackiego. Jest to wyjątkowo lekki system nieoferujący żadnego menedżera pakietów. OS właśnie został zaktualizowany do wersji 34.0.

4MLinux to opracowana w Polsce dystrybucja Linuxa. 4M w nazwie odnosi się do czterech najważniejszych elementów systemu – Maintenance (system może służyć do ratowania komputerów w trybie Live CD), Multimedia, Miniserver i Mystery (system oferuje chociażby gry retro). 4MLinux jest niezwykle lekką dystrybucją nieoferującą menedżera pakietów i na niczym nie bazuje (a chociażby takie Ubuntu bazuje na Debianie). System wykorzystuje środowisko JWM.

Warto przeczytać: MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

4MLinux 34.0

4MLinux 34.0 pojawił się zaledwie po 3 miesiącach od publikacji wersji 33.0. W nowej wersji systemu podmieniono główny program do odtwarzania multimediów na Celluloid (niegdyś GNOME MPV). Sam korzystam z tej aplikacji i mogę ją polecić. Dodatkowo zaktualizowano VLC Media Player do wersji 3.0.11, choć ja Wam polecam jednak korzystać z Celluloid, bowiem VLC na Linuxie działa dosyć kiepsko. Ponadto dodano LibreOffice 7.0.1, AbiWord 3.0.4 (edytor dokumentów), GIMP 2.10.20, Gnumeric 1.12.47 (edytor arkuszy kalkulacyjnych), Firefoxa 80.0, Chromium 83 oraz klienta poczty Thunderbird 78.2.2. Zaktualizowano również kodeki, aby odtwarzanie multimediów było przyjemniejsze i wydajniejsze.

4mlinux
4MLinux

4MLinux 34.0 korzysta z Linux Kernel 5.4.61 oznaczonego jako LTS oraz wykorzystuje sterowniki graficzne Mesa 20.0.7. Deweloper pokusił się również o dodanie automatycznego montowania i usuwania pamięci przenośnych. 4MLinux jest systemem darmowym i można go pobrać >>stąd<<.

Co myślicie o 4MLinux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!