5G jeszcze dobrze nie ruszyło, a już mówi się o prędkościach 6G

5G jeszcze dobrze nie ruszyło, a już mówi się o prędkościach 6G

Rok 2020 będzie bez wątpienia stać pod znakiem 5G. W niektórych krajach komercyjne sieci nowej generacji już powstały, ale w większości miejsc na świecie dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości posiadacze smartfonówn będą mogli korzystać z dobrodziejstw 5G. Chińscy naukowcy już rozpoczynają pracę nad.. siecią 6G!

Kiedy możemy spodziewać się sieci 6G?

Zacznijmy od przyjrzenia się bliżej historii 5G. Tak naprawdę sieć ta, jak już wspomniałem wcześniej, zdobędzie prawdziwą popularność dopiero w 2020, a może i w 2021 roku. Co ciekawe pierwsze prace nad 5G ruszyły już w 2008 roku. Naukowcy i grupy badawcze potrzebowali wiele lat, aby sprawdzić czy infrastruktura sieci nowej generacji będzie w pełni bezpieczna dla człowieka. Co więcej opracowanie pewnego standardu, który pozwoli zarówno na osiągnięcie wysokiej prędkości transmisji danych jak i odpowiedniej stabilności połączenia wymaga czasu i ogromnej ilości testów.

Teraz Minister Nauki i Technologii Chin pochwalił się, że pierwsze grupy naukowe w Państwie Środka już rozpoczęły pracę nad sieciami 6G. Oczywiście zanim sieć ta będzie gotowa, opracowane zostaną standardy oraz sprawdzone będzie bezpieczeństwo może minąć kilka, a nawet i kilkanaście lat. Już niedługo to 5G powinno stać się standardem i powoli wypierać 4G. Oczywiście najpierw będzie mieć to miejsce w lepiej rozwiniętych krajach czy miastach, ale docelowo 5G ma pojawić się wszędzie.

Zobacz także: Samsung Galaxy Tab S6 5G będzie pierwszym tabletem na rynku z modemem 5G

Według słów chińskiego ministra 6G ma pozwolić na osiągnięcie prędkości pobierania danych na poziomie.. 1 Tb/s. Dla porównania sieć 5G oferuje maksymalną prędkość pobierania wynoszącą 20 Gb/s. Robi wrażenie prawda? Niemniej jednak musimy traktować słowa chińskiego ministra z delikatnym przymrużeniem oka. Jeśli naukowcy z Państwa Środka faktycznie rozpoczęli już badania nad 6G to nadal może być zbyt szybko, aby mówić o oferowanych przez tę technologię prędkościach pobierania danych.

Czekacie na rozwój sieci 5G w naszym kraju? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!