niedziela, Wrzesień 15, 2019
Strona główna Aktualności 5G od Apple pojawi się dopiero w 2020 roku

5G od Apple pojawi się dopiero w 2020 roku

-

Przyszły rok będzie rokiem 5G. Jednak nie wszyscy producenci wprowadzą to rozwiązanie do swoich urządzeń w najbliższym czasie. Parę dni temu pojawiły się informacje dotyczące firmy Meizu, a teraz wszystko wskazuje na to, że użytkownicy iPhonów na 5G także będą musieli poczekać dłużej.

Nowy modem w 2020 roku

Firma Qualcomm zapowiedziała, że modemy wspierające sieć 5G pojawią się w procesorach amerykańskiego giganta już w przyszłym roku. Technologia ta stała się w ostatnich miesiącach bardzo gorącym tematem. Oczywiście zasięg sieci będzie powiększany z każdym tygodniem czy miesiącem, ale musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na moment gdy 5G na dobre zastąpi nam 4G. Jeśli plotki opublikowane przez magazyn Fast Company się potwierdzą to dostawcą modemów wspierających nowe rozwiązanie będzie Intel.

Tym samym Apple chce na dobre uniezależnić się od Qualcomma, z którym aktualnie toczy bitwy w sądach. Modem oznaczony jako 8161 ma być wykonany w 10 nm procesie technologicznym. Intel mógł pochwalić się technologią tą już w 2016 roku, ale wtedy napotkano ogrom problemów na etapie produkcji i dopiero w 2019 roku zostanie ona wprowadzona na dobre na rynek. Jednak amerykański producent procesorów nie jest jedynym wyjście giganta z Cupertino.

apple iphone xs (2)

Modemy od MediaTeka?

Już w czerwcu tego roku pojawiły się plotki dotyczące współpracy Apple i MediaTeka. To właśnie producent z Państwa Środka miał przygotowywać modemy dla iPhonów, które pojawią się w roku 2019 i 2020. Ciężko jednoznacznie stwierdzić jak potoczyły się negocjacje, ponieważ nie pojawiły się jakiekolwiek oficjalne informacje na ten temat. Jeśli jednak rozwiązanie zaproponowane przez Intela nie sprostają wymaganiom Apple to bardzo możliwe, że współpraca z MediaTekiem stanie się faktem.

Krok w tyle za konkurencją

Apple jest firmą, która tworzy trendy i dużo producentów chce wykorzystywać identyczne rozwiązania w swoich urządzeniach, czego doskonałym przykładem może być notch czy spopularyzowanie odblokowywania telefonu za pomocą skanu twarzy. Jednak gigant z Cupertino często wprowadza nowości jako jeden z ostatnich pozostają w tyle za konkurentami. Obsługa technologii 5G zostanie wprowadzona na rok po flagowcach korzystających z procesorów Qualcomma. Jednak sytuacja wyglądała podobnie w przypadku sieci 4G. Ta została po raz pierwszy użyta komercyjnie w 2009 roku w Skandynawii, a w 2010 roku rozwiązanie to trafiło do szerszego grona odbiorców. Pierwszym iPhonem wspierającym 4G był model oznaczony cyfrą „5”, który zadebiutował w 2012. Co jest powodem takich decyzji? Chęć dopracowania modemów i samych rozwiązań do perfekcji? A może odpowiedź jest zupełnie inna? Niestety, ale na to pytanie raczej nie poznamy odpowiedzi.
Czekacie na wprowadzenie sieci 5G? Zapraszamy do dyskusji!
Kamil Kuźnik
Student Automatyki i Robotyki na AGH w Krakowie. Z technologią związany od najmłodszych lat. Fan szybkich smartfonów, ciekawych słuchawek i dobrego piwa.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej