A to ciekawe! Turecki producent General Mobile wydał Custom ROM jako własny system

A to ciekawe! Turecki producent General Mobile wydał Custom ROM jako własny system

Bardzo często zdarza się tak, że na takich forach jak XDA Developers znajdziemy systemy na nasz telefon, które mają nowszą wersję Androida. Nie pamiętam jednak, żeby którykolwiek producent wydał taki system jako oficjalną aktualizację systemową. Do teraz, bowiem turecka firma General Mobile właśnie tak zrobiła.

General Mobile wydał Androida Q Beta z XDA jako oficjalne oprogramowanie

Forum XDA to prawdziwa kopalnia wszelakich modyfikacji. Zazwyczaj to właśnie tam pojawiają się nowe Custom ROM-y na Wasze smartfony – nawet na te starsze.

Turecki producent General Mobile “stworzył” własny program testowania Androida Q na dwóch modelach – GM9 Pro i GM8. Co ciekawe, firma ta nawet nie jest wymieniona na oficjalnych listach Google’a. Pomimo tego, te dwa urządzenia od tego producenta dostały możliwość zainstalowania Androida Q. XDA postanowiło przyjrzeć się obrazom systemu, które to General Mobile zaczął dystrybuować.

Zobacz też: skROOT: pojawiły się źródła kernela dla wielu chińskich smartfonów, trwają testy nowej funkcji w MIUI, Huawei przegonił amerykańskiego giganta w Chinach

Jak się okazuje, to jest ten sam system, który stworzył jeden z kucharzy na Forum XDA. General Mobile wprowadziło kilka zmian, jednak jest to kosmetyka – na przykład podmiana niektórych grafik. Śmieszniej się robi, gdy przeczytamy regulamin na stronie tureckiego producenta, gdzie mówi on, że użytkownik nie może ani wprowadzać zmian do ich systemu, ani tym bardziej samemu go dystrybuować. 

Kiedy te niecodzienne działania General Mobile zostały odkryte, turecki producent postanowił podziękować prawdziwym autorom oprogramowania.

General Mobile niekoniecznie jednak złamało prawo, wszak oprogramowanie dostępne na forum XDA najczęściej jest oparte o licencję Open Source. Co jednak ważne, dystrybucja nieoficjalnego oprogramowania może nie skończyć się zbyt dobrze, zwłaszcza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na szczęście (dla tureckiego producenta) autorzy tego oprogramowania nie wydali się być zbytnio zdenerwowani tą sytuacją.

Korzystacie z Custom ROM-ów? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!