A to ciekawe: ZUS przechodzi na Linuxa

A to ciekawe: ZUS przechodzi na Linuxa
(fot. Kraśnik-NaszeMiasto)

Zapewne w większości instytucji publicznych, które odwiedziliście, na ekranach komputerów zobaczyliście Windowsa. Nie bez powodu – jest to popularny system z prostym interfejsem, który niemalże każdy zna. To jednak nie sprawia, że nie można dokonać żadnych zmian. Jak się okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił przejść na Linuxa, a dokładnie na Red Hat.

ZUS chce Linuxa

Przedsiębiorstwo Linux Polska świadczące usługi związane z Open Source i dostarczaniem Linuxa, pochwaliło się ogromnym kontraktem z każdemu znaną instytucją, czyli ZUS-em. Jak informuje blog firmy, przedmiotem zamówienia jest zakup zintegrowanego rozwiązania do wirtualizacji ze wsparciem 24/7. W skład zamówienia wchodzi między inymi Red Hat Virtualization, Red Hat Satellite i Red Hat Enterprise Linux. Póki co, czas współpracy to 3 lata.

Warto przeczytać: Linux Lite uaktualniony do wersji 4.8. Deweloperzy chcą wykorzystać koniec wsparcia dla Windowsa 7

Zastosowanie Linuxa daje więcej ZUS-owi wiele możliwości, chociażby uproszczone zarządzanie wieloma serwerami z jednego punktu centralnego, szybsze uruchamianie aplikacji w środowisku wirtualizacji oraz głębokie konfigurowanie programów. Zadowolenia nie kryje sam wiceprezes Zarządu Linux Polska:

Cieszymy się, że ZUS wybrał naszą ofertę i zdecydował się na rozwój systemów informatycznych w oparciu o stabilne, wydajne i bezpieczne rozwiązania open source, dające znaczące korzyści biznesowe. Połączenie otwartych rozwiązań do wirtualizacji i zarządzania w jedną zintegrowaną platformę ułatwi dostarczanie wydajnych i stabilnych usług, dzięki czemu ZUS będzie mógł skoncentrować się na zwiększaniu jakości usług dla swoich klientów.

Tak jak napisałem wyżej, kontrakt został podpisany na okres trzech lat. Liczę na to, że ZUS polubi się z nową platformą, a współpraca potrwa o wiele dłużej. Chciałbym również widzieć Linuxa w wielu innych instytucjach państowowych, gdzie sprawdziłby się naprawdę dobrze.

W jakich miejscach/instytucjach publicznych zauważyliście Linuxa? Odkryciami pochwalcie się w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!