Spokojnie, Amazon Appstore obsłuży aplikacje Android App Bundles (AAB)

amazon appstore

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że Google zamierza zrezygnować z dobrze znanego formatu .APK na rzecz kompletnie nowego – Android App Bundles. Jak się okazuje, Amazon już pracuje nad tym, aby nowy format działał w Amazon Appstore.

.APK to dotąd nieodłączna część Androida. Nawet z wykorzystaniem tego skrótu powstały takie serwisy jak Aptoide czy APKMirror. Jak się jednak okazuje, Google zamierza jeszcze bardziej zintegrować Androida ze swoimi usługami. Już od sierpnia 2021 roku Google rezygnuje z wykorzystywania APK. Na to miejsce wskoczy inny format – AAB (Android App Bundles). Ma się on cechować chociażby niewielką wagą wynoszącą maksymalnie 150 MB. Ponadto deweloperzy mają mieć ułatwione przejście na nowy format.

AAB mogą być problematyczne dla zachowania niezależności w Androidzie. Otóż jednoczesne tworzenie paczek AAB i .APK dla deweloperów może być niekorzystne na czym stracić mogą sklepy niezależne – F-Droid czy Aurora Store. Jak się jednak okazuje, alternatywne źródła oprogramowania już pracują nad obsługą Android App Bundles

Amazon Appstore obsłuży Android App Bundles

Amazon właśnie poinformował, że już pracuje nad tym, aby Amazon AppStore obsłużył Android App Bundles. Co ważne, gigant nie będzie wymagał od deweloperów korzystania z nowego formatu. Ci będą mieli prawo wyboru – mogą przygotowywać albo .APK albo AAB, czyli nieco inaczej niż w przypadku Sklepu Google Play.

Niestety, nie wiemy kiedy dokładnie wsparcie dla AAB zawita w Amazon AppStore. Możemy jednak stwierdzić, że Windows 11, który to zaoferuje obsługę aplikacji z Androida poprzez Amazon AppStore, nie zostanie odcięty od nowego oprogramowania. A właśnie tym elementem martwiło się sporo entuzjastów nowego systemu Microsoftu.

Źródło: XDA-Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!