A to ciekawe! Google zrezygnuje z .APK na Androidzie

android apk

Jeśli korzystacie z Androida, to mogliście zapoznać się z formatem znanym jako .APK. Android Package Kit (bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu) to format pakowania aplikacji na Androidzie, który pozwalał nam je zainstalować. Jak się okazuje, Google chce się go pozbyć i zastąpić “czymś lepszym”.

Format APK może umrzeć. Zastąpi go AAB

.APK to dotąd nieodłączna część Androida. Nawet z wykorzystaniem tego skrótu powstały takie serwisy jak Aptoide czy APKMirror. Ten format pakowania sprawił, że mogliśmy wygodnie instalować aplikacje z pliku – podobnie jak na Windowsie czy Linuxie. To też pozwalało nam na ominięcie sklepu z aplikacjami. Jak się jednak okazuje, Google zamierza jeszcze bardziej zintegrować Androida ze swoimi usługami.

Już od sierpnia 2021 roku Google rezygnuje z wykorzystywania APK. Na to miejsce wskoczy inny format – AAB (Android App Bundles). Ma się on cechować chociażby niewielką wagą wynoszącą maksymalnie 150 MB. Ponadto deweloperzy mają mieć ułatwione przejście na nowy format.

AAB – póki co – będzie obecny tylko w nowych aplikacjach, które to dopiero pojawią się w sklepie. Na ten moment zmiany te dotyczą tylko i wyłącznie Sklepu Google Play.

Nowy format może być również problematyczny dla alternatywnych źródeł oprogramowania – chociażby AppGallery, Aurora Store czy F-Droid. Dlaczego? Otóż AAB nie będą mogły być używane poza Sklepem Google Play.

Unlike APKs, Android App Bundles cannot exist outside of Google Play and cannot be distributed outside of it. This means that developers switching from APK to App Bundles can no longer provide the exact same package or experience on other app sources unless they opt to maintain a separate APK version. This naturally puts third-party app stores at a disadvantage, but Google will most likely play up the Play Store’s security as a major reason to avoid those sources anyway.

(źródło: SlashGear)

Jestem ciekawy jak rozwinie się nowy format i jak odbije się na Androidzie – a raczej na jego alternatywnej wersji, w której to nie mamy Usług Google Play. Tego dowiemy się w zasadzie już niedługo.

Źródło: SlashGear, Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!