Among Us – co to za gra i dlaczego zyskała popularność dopiero teraz

Among Us

Among Us to komputerowa gra dedukcyjna dla wielu graczy, opracowana i opublikowana przez amerykańskie studio gier InnerSloth i wydana 15 czerwca 2018 roku. Początkowo jednak produkcja ta nie odniosła sukcesu – stało się to dopiero w 2020 roku. Zagłębiliśmy więc ten temat i sprawdziliśmy co przyczyniło się do ogromnego wzrostu popularności gry, a także sprawdziliśmy na własnej skórze ten fenomen.

Od zera do milionera

Pomysł jaki wykorzystuje Among Us nie jest specjalnie nowy. To koncept znany nam z gry towarzyskiej Mafia, ale przeniesiony do świata wirtualnego i osadzony na statku kosmicznym. Zamiast mafiosów mamy jednak impostorów. Pozornie prosta gra zdobyła ogromną popularność dzięki internetowym transmisjom na platformie streamingowej Twitch. Zaczęło się od jednego streama, aż ostatecznie publika urosła do kilkudziesięciu tysięcy osób. Podobnie jest z grającymi w grę – kiedyś ich liczba oscylowała wokół szczytowych 3 tysięcy, aby we wrześniu tego roku przekroczyć… 300 tysięcy. Myślę, że była to naprawdę miła niespodzianka dla twórców, których także jest 3. Sądzę, że Among Us przebiło najpopularniejsze tytuły 2020 roku również dzięki cenie, gdyż gra kosztuje jedynie 5$ na komputery, a w przypadku urządzeń mobilnych jest dostępna za darmo bez irytujących reklam (brawo!). To nie wszystko – pomogły miła dla oka i niewymagająca grafika, a także krążące po internecie memy oraz gify. W końcu każdy musiał na nie natrafić i sprawdzić o co chodzi.

among us poczekalnia
Poczekalnia

Mechanika gry

Same transmisje nic by nie dały, gdyby gra nie interesowała widzów. Na czym dokładniej polega więc rozgrywka? W Among Us wcielamy się w grupę kolorowych i uroczych ludków, którzy są załogantami statku kosmicznego, a ich celem jest przygotować maszynę do bezpiecznego lotu. Są też inne mapki, ale ta kosmiczna według mnie najlepiej sprawdza się na początek. Wszyscy z drużny, aby wygrać, zobowiązani są wykonać zadania (task) i naprawiać przy tym statek. Wśród grupy jest jednak sabotażysta (impostor), który musi ich zabić zanim zdążą to wykonać, w tym celu może także sabotować instalacje na statku (sabotage), np. wyłączać światło lub przemieszczać się kanałami wentylacyjnymi (vent). Clou gry są jednak narady i głosowania po tym jak znaleziono ciało (report) lub zwołano awaryjne spotkanie (emergency meeting). W przeciwieństwie do obowiązku zachowania milczenia podczas robienia zadań, wtedy każdy powinien wziąć udział w dyskusji na temat tego, kto może być sprawcą. Podstępne zagrywki jak najbardziej mogą ujść nam na sucho, ale należy uważać, żeby nie zwrócić na siebie podejrzeń bardziej doświadczonych graczy. Przy większej liczbie zawodników najlepiej jest wybrać dwóch impostorów. Można modyfikować także inne ustawienia, aby dopasować rozgrywkę do siebie i własnego poziomu trudności.

among us mapa
Mapa

Co planują zrobić twórcy?

Duża liczba graczy naprawdę nie sprzyja serwerom. Zdarza się, że nie można go w ogóle utworzyć lub trzeba posiłkować się zmianą regionu na inny kontynent. W dodatku zdarzają się momenty kiedy gracz zostaje wyrzucony z niewiadomych powodów. To zdecydowanie wymaga dopracowania, ale na szczęście twórcy pamiętają o swoim dziele. Co ważne, anulowali oni prace nad Among Us 2, aby skupić się na rozwinięciu obecnej już gry. Mam ogromną nadzieję, że uda się wyeliminować wszystkie błędy, a także urozmaicić rozgrywkę (i nie będą to płatne dodatki).

Graliście już w Among Us? Jak oceniacie grę? Wolicie być crewmatem czy impostorem? Dajcie znać w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!