Android 10 Go już jest. Tak właśnie wygląda system dla budżetowych telefonów

Android 10 Go już jest. Tak właśnie wygląda system dla budżetowych telefonów

Android Go to projekt odchudzonej odsłony Androida, która docelowo ma pracować na bardzo tanich smartfonach. Dzięki uproszczeniu OS-a i przygotowaniu lekkich wersji aplikacji systemowych, Android Go Edition działa naprawdę szybko i sprawnie. Właśnie została zaprezentowana jego kolejna odsłona, czyli Android 10 Go.

Android 10 Go zapewni szybszy multi-tasking i lepsze szyfrowanie

Największą nowością jest wykorzystanie szyfrowania metodą opracowaną przez Google – Adiantum – która zużywa o wiele mniej zasobów i potrzebuje mniej czasu. Sam system Android 10 Go ma działać znacznie szybciej od poprzednika – przede wszystkim multi-tasking, czyli przełączanie się między aplikacjami. Programy natomiast mają włączać się o 10% szybciej.

android 10 go

Wraz z nową odsłoną zielonego robocika zaprezentowano aktualizacje aplikacji w odmianach Go. Program Google Go od teraz wspiera inteligentne odczytywanie tekstu, natomiast Google Lens, Gallery Go ważą o 10 megabajtów mniej. Warto dodać, że tacy deweloperzy jak Spotify, Uber, Twitter czy Facebook rozważają przygotowanie aplikacji w wersjach Go. Co ważne, wymienieni tutaj twórcy już mają programy do wykorzystywania swoich usług w odmianach Lite – chociażby Messenger Lite, Facebook Lite, Spotify Lite czy Twitter Lite.

Warto sprawdzić: Recenzja ultrabużetowca od Xiaomi: Redmi Go

Na koniec warto powiedzieć sobie kilka słów na temat samego projektu Android Go. Przez ostatnie 18 miesięcy zaprezentowano ponad 1600 urządzeń od 500 różnych producentów, które działają właśnie pod kontrolą Androida Go. Co ciekawe, kilka modeli trafiło również do Polski. Źródłem tego sukcesu (a przynajmniej jednym z nich) są bez wątpienia ceny urządzeń z tym OS-em, które zaczynają się już od 27 dolarów amerykańskich, czyli lekko ponad 100 złotych. Do popularnych modeli należą między innymi Redmi Go czy Nokia 1.

Macie jakiś smartfon z Androidem Go? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!